23 Haziran 2017 Cuma

Jeodezik Hesaplamalar


Harita Genel Komutanlığı'nda geçirdiğim süre içerisinde yaptığım bir uygulamada Jeodezik Hesaplamalardır. Bu uygulama haritacılığın temelinde kullanılan dönüşüm formüllerini içermektedir. İçerisinde Koordinat Dönüşümleri , Datum Dönüşümleri , Temel Ödev Hesapları , Jülyen Günü Hesabı bulunmaktadır. Tabi bunlar kendi içerisindede dallanmaktadır.


Uygulamaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

https://www.hgk.msb.gov.tr/temel-jeodezik-hesaplamalar

Uygulamanın Temel Özellikleri 

Temel Jeodezik Hesaplamalar yeni tasarımıyla ve mobil arayüzüyle hizmete açılmıştır. 
Jeodezik Hesaplamalar sayfası ile aşağıdaki uygulamalar gerçekleştirilmektedir:
  • Elipsoid üzerinde hesaplama yapılan tüm uygulamalar için GRS 80, WGS 84, International 1924 ve Krassovsky elipsoidleri doğrudan seçilebilmekte ya da elipsoid parametreleri kullanıcı tarafından tanımlanabilmektedir.
  • Koordinat dönüşümleri bölümünde; Kartezyen ve coğrafi koordinatlar arasında dönüşüm ve coğrafi koordinatlar ile UTM koordinatlar arasında dönüşüm yapılabilmektedir. UTM koordinat dönüşümlerinin yanında coğrafi koordinatlardan 3 derecelik koordinatlara da dönüşüm yapılabilmektedir.
  • Datum dönüşümü bölümünde; WGS 84 koordinatları ve ED 50 koordinatları arasında yaklaşık 1 metre doğruluğunda 3 boyutlu dönüşüm yapılmakta olup Harita Genel Komutanlığınca hesaplanan parametreler kullanılmaktadır.
  • Temel Ödev hesaplamaları elipsoid üzerinde yapılmaktadır. Bu uygulamada, Vincenty formüllerinden yararlanılmıştır.  
  • Jülyen günü hesaplamasında yıl, ay ve gün değişkenleri tanımlanarak  takvim gününden jülyen gününe ve istenen bir jülyen gününden takvim gününe dönüşüm yapılmaktadır.


Bu uygulamayı yaparken temelde AngularJS kullandım. Safya geçişleri içinde JQuery , geri kalanıda tahmin edebileceğiniz gibi Html ve CSS ten oluşmaktadır.

Yaklaşık bir buçuk ayda 3500 defa görüntülenmiştir ve hâla aktif olarak kullanılmaktadır.0 yorum:

Yorum Gönder