28 Haziran 2017 Çarşamba

Harita Genel Komutanlığı Web Sitesi


Askerliğimi Harita Genel Komutanlığında OBİ Subay'ı(2016-2017) olarak yaptım. Bulunduğum süre içerisinde birçok uygulama yaptım. Bunlardan en önemlisi Harita Genel Komutanlığı Web sitesidir.

https://www.hgk.msb.gov.tr/Bu site tamamen dinamiktir. Görsel olarak modern yapıdadır ve bana göre diğer kuvvetlerle kıyaslandığı zaman en iyi sitedir. Site tamamen responsive dir.

Geçen 10 ay içerisinde kısaca siteye olan katkılarımı anlatayım;

İlk gittiğim zamanlarda sitenin güvenlik zaafiyetlerinin olduğu ve bunların düzeltimesi gerektiği bana söylendi. Bu sebeple ilk başta site içerisinde ne kadar kod varsa tek tek elden geçirdim. Haliyle sonrasında hatalar çıktı ve belli bir sürede bununla uğraştım.

Güvenlik işleri bitince sitenin hızı ile ilgili çalışma yaptım. (SEO) Gerekli kodları ekleyerek Cache leri açtım ve site olabildiğince hızlandı.

Daha sonraki süreçte arayüz güncellemesi ile uğraştım. Bu işte fazlasıyla zahmetli oldu. Öncelikle arayüz tasarımı bana ait değil. Dışarıdan HGK ile çalışan bir şirket ücretsiz olarak sadece anasayfa için tasarımını yapıp bize verdi. Muhtemelen "beğenirler ve işi bize yaptırırlar" diye düşünüyorlardı. Kodlar benim elime geçince bütün siteyi (Site , İngilizce Site ve uygulamalar) ben bu arayüze uyarlarım diyerek işi üstlendim. 2016 Aralık itibariyle de yeni arayüze geçmiş olduk. Burada şunuda belirtmek isterim ; bana gelen tasarım üzerinde o kadar çok değişiklik yaptım ki tasarım bana ait olmasa da ben yapmış kadar oldum.

Eski Arayüz ;
Genel olarak bütün site , ingilizce site , admin paneli ve birçok uygulamayı 10 ay boyunca hem idare ettim hem de geliştirdim. Kodladığım uygulamalara diğer yazılarımdan erişebilirsiniz.

Site içerisinde yaptığım küçük bir kaç uygulama ;


https://www.hgk.msb.gov.tr/il-ve-ilce-yuzolcumleri


https://www.hgk.msb.gov.tr/ulke-adlari-ve-baskentleri


https://www.hgk.msb.gov.tr/temel-jeodezik-hesaplamalar

Başlangıç tarihimden itibaren sitenin ziyaret sıklığı ;Üzerinde çok emeğim olan kodlar iki sitede daha kullanılmaktadır;

http://www.tufuab.org.tr/
http://www.tujjb.org.tr/

Büyük tecrübe , güzel zamanlardı ama herşeyin bir sonu var!

0 yorum:

Yorum Gönder