19 Şubat 2016 Cuma

Spring İlk Örnekler


Normalde Spring e yeni başlayanlar için kendi sitesinde birbirinden basit ve işlevsel uygulamalar mevcut. Bu açıdan benim ilk örnekler isimli bir yazı yazmam son derece gereksiz görülebilir. Ancak Spring in kendi sitesindeki örneklerden sonra işleri biraz büyüteyim ve kendim bir proje başlatayım dediğinizde işler biraz daha değişiyor , zorlaşıyor. Bu sebeple birbirinden farklı ve basit 5 konu için bir başlangıç noktası olmak üzere  uygulamalar yaptım. Bu uygulamaları da sizlerin işine yarayacağını düşünerek paylaşmak istedim. Bu uygulamaların kodlarına Github üzerinden erişebilirsiniz.

1. Taslak 

Örnek bir Java projesinin kaba bir taslağını oluşturdum. Service , controller  , interfaces kullanımı vs. örnek olması amacıyla hazırladım.

https://github.com/Guvenir/Springilkornekler/tree/master/Taslak

2.  Spring Rest Client 

Bir önceki yazılarımda Spring Boot ile bir web servis örneği yapmıştım. Bu uygulamada ise herhangi bir web servis için oluşturulmuş örnek bir client uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamadaki kullanım ile Android içinde client uygulamaları geliştirilebilir. Aşağıdaki vieoda da bu uygulamayı yapmıştım;

https://github.com/Guvenir/Springilkornekler/tree/master/SpringRestClient3. Mongo Connect 

Bu uygulama ise Mongo ile temel seviyede bağlantının sağlandığı , gerekli annotasyonların uygun şekilde kullanıldığı basit bir console uygulamasıdır.

https://github.com/Guvenir/Springilkornekler/tree/master/MongoConnect

4. Spring Rest Mongo

Bu uygulamada da Web servise veri tabanı olarak MongoDB yi bağladım.

https://github.com/Guvenir/Springilkornekler/tree/master/SpringRestMongo

5. Arduino Uygulaması

Son olarakta yukarıdaki örneklerden yola çıkarak basit bir web servis uygulaması yaptım. Bu uygulamaki temel amaç Arduino üzerine bağlı sıcaklık sensöründen(dht11) gelen veriyi Ethernet Shield üzerinden Spring Boot ile açtığım servise yollamak. Servise gelen verileri ise MongoDB içerisinde saklıyoruz. Projenin içerisinde Arduino kodlarıda mevcut. Bu uygulamayı bizzat test ettim ve çalışıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi bunlar başlangıç için yapılmış basit birer uygulamadır. Bu uygulamada birlikte kullanılan teknolojiler ise Arduino , Spring Boot ve MongoDB.

https://github.com/Guvenir/Springilkornekler/tree/master/Arduino


0 yorum:

Yorum Gönder