17 Ocak 2016 Pazar

Restful Web Service (Spring Boot)


Aylar önce SOAP Web Service öğrenmeye karar verdim ve bir süre Java ile bu işin nasıl yapıldığını araştırdım , küçük örnekler yaptım ama pek olumlu sonuçlar alamadım. O aşamadan sonra Web Servislerinin  öğrenmenin kolay olmayacağını düşündüm ve bundan dolayı da fazla uğraşmadım açıkçası. Ancak Web Servis çok önemli olduğu için bir şekilde öğrenmem gerektiğini düşünerek bu seferde şansımı REST te denemek istedim hem de Spring ile. Bu arada Spring i de yeni yeni öğreniyorum ve birçok modülden oluştuğu için son derece karmaşıktır diye düşünüyordum.  Daha sonra araştırmalara başladım ve karşıma ilk Spring Boot çıktı. Aşağıda yer alan linkteki örneği yeniden yazarak yaptım.

https://spring.io/guides/gs/rest-service/

Sonuç ise pratik ve güzel oldu. 15 dakika içerisinde basit bir Web Servis yapmış oldum ki yapıyı anlayınca kompleks işleri de aynı mantıkla yapabiliriz. Aynı zamanda Spring'in kompleks bir yapıda olmadığını aslında işleri son derece kolaylaştıran bir framework olduğunu gördüm. Unutmadan Tomcat sunucu embed durumda yani kütüphanelerle birlikte geliyor , herhangi bir kurulum yapmaya gerek yok. 8080 portu kullandığı için bu portu meşgul eden uygulamaları ayarlamamız gerekiyor.

Tabi ki Web Servis yapmak için önce mantığını ve işleyişini öğrenmemiz gerekiyor. Bunun içinde aşağıdaki linkten faydalanabiliriz. Linkte Http metotlarını ve Http statü kodlarından bahsediyor.

http://spring.io/understanding/REST

Bu aşamalardan sonra ise Udemy üzerinde son derece sade bir şekilde giriş seviye ücretsiz bir eğitim var  bunu izleyerek başlayabiliriz.

https://www.udemy.com/restful-web-service-with-spring-boot/

İlk başlarda ben bireysel çalışırken birkaç video çekmiştim isterseniz onları da izleyerek Spring REST e başlayabilirsiniz. Başladıktan sonra nasılsa gerisi gelir!


0 yorum:

Yorum Gönder