22 Ekim 2015 Perşembe

D3 Js Giriş
D3 Js verilerimizi görselleştirmeye yarayan bir çok Javascript kütüphanesinden birisidir. Bu kütüphane ile büyük veriler için gelişmiş ve etkileşimli grafikler çizmek mümkündür. Yalnız bu kütüphane bize diğerlerinde olduğu gibi hazır grafikler sunmaz , bizim kendi verilerimize ve  yeteneklerimize göre sıfırdan grafikler çizmemize olanak sağlar. Her şeyi sıfırdan yaptığımız içinde grafiği tasarlamak ve gelen farklı veri tiplerine uyumlu hale getirmek başlangıçta sıkıntılı olabilir. Kod yazdıkça işin mantığını kavramak , güzel ve özelleştirilmiş grafikler elde etmek mümkün olacaktır.

D3 kullanarak oluşturduğumuz grafikler SVG formatındadır. Html , Css ve D3 kullanarak çok farklı grafikler elde etmek mümkündür. Aşağıdaki linkten kendi sitesindeki örnekleri inceleyebilirsiniz.

https://github.com/mbostock/d3/wiki/Gallery

Başlangıç için aşağıdaki gibi basit bir örnekle başlayalım , sonraki yazılarımda da D3 ile daha gelişmiş grafikler yapmaya başlarız. Bu arada SVG nin koordinat ekseni sol üst köşeden başlar yani sol üst köşe (0,0) noktasıdır ve "Y" ekseni aşağı doğru artmaktadır.


0 yorum:

Yorum Gönder