4 Ağustos 2015 Salı

R Shiny ve İlk Uygulama


Yaklaşık iki haftadır R ve Shiny öğrenmeye çalışıyorum ve şimdiye kadar 4-5 adet küçük uygulama yaptım. Bu yazımda R dili hakkında yaptığım ve kafamda oluşan görüşlerden bahsedeceğim. Yazının sonunda da ilk kez başlayanlar ya da nasıl bir şey olduğunu görmek isteyenler için küçük bir uygulama videosu da çektim.

Öncelikle R bir programlama dili ve Shiny de R dilini kullanarak web projeleri yapmamızı sağlayan frameworktür. R dili açık kaynak bir dildir. Açık kaynak olmanın bir avantajı olarak birçok konuda hazırlanmış yığınla kütüphane mevcut. Bu kütüphanelerle birçok işimizi hızlı bir şekilde halledebiliriz. Bu dili genelde istatistikçiler kullanıyor veya daha çok onlara hitap ediyor diyebilirim.(yaptığım araştırmalara ve duyumlarıma göre) İstatistikçilere hitap ettiği içinde görsel ve grafiklere bu dilde çok önem verilmiş. Bunun bir sonucu olarak da birkaç satır kod ile diğer dillerde çizdirilmesi zor olan grafikleri kullanıcıya yansıtmak oldukça kolay. Aynı zamanda dışarıdan csv , xls gibi dökümanları kolayca ekleyip veriler üzerinde işlem yapabiliyoruz.

Bu dili bilgisayarınıza yükleyip geliştirmeye başlayabilmek için öncelikle R yi bilgisayarınıza indirip kurmanız ardında da R Studio yu indirip kurmanız gerekiyor.

https://cran.r-project.org/

https://www.rstudio.com/

Bu aşamalar tamam ise sonrası çok daha eğlenceli olacaktır. Derleyici çok sade ama oldukça kullanışlı , aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz. Sağında solunda ne var anlatmıyorum zaten bakınca görebilirsiniz.


R dilinin kullanımı bana Matlab a benzer geldi , yine yaptığım araştırmalarda normal programlama dillerine göre yavaş olduğunu belirtiyorlar.

Derleyici üzerinde hazır kütüphaneleri hemen indirip kurabiliyoruz. Bunun için Tools menüsünden install packages i seçmemiz yeterli olacaktır.

Birazda Shiny den bahsedelim. Shiny R dilini kullanarak Web sitesi yapmamıza olanak sağlıyor. Üstteki paragrafta anlatıldığı gibi Shiny kütüphanesini indirip direk Web uygulaması geliştirmeye de başlayabiliriz.

Shiny nin sloganı No HTML, CSS, or JavaScript knowledge required  . Dediği gibi hiçbirini bilmeye gerek yok. Bir web projesi yaptığınızı düşünün ama ne Javascript ne Css ne de HTML kodu var. Evet başta bana da ilginç gelmişti ama alıştım. Bu kütüphaneyi yapan vatandaş Bootstrap ile R yi birleştimiş ve hiç html bilmeden web projesi yapmamızı sağlamış. Bootstrap olması hem tema uygulama hem de responsive yapıda olması açısından son derece kullanışlı olmuş. Ancak her şeyi kütüphanelerle yapamayız , illaki Css , Javascript veya HTML koduna müdahale etmemiz gerekebilir. İşte böyle durumlarda ciddi sıkıntılar yaşabiliriz. Buna dairde çözümler var ancak biraz araştırma yapmak zorunda kalabiliriz.

Bu yazıyı yazmadan önce R dili nedir ne değildir diye yerli kaynaklara bir göz attım. Bazıları zor felan demiş bence alakası yok. Çok kısa sürede öğrenilebileceğini düşünüyorum. 

Şimdi uygulama zamanı , kolay gelsin ;


0 yorum:

Yorum Gönder