5 Temmuz 2015 Pazar

JSF ui composition & graphicImage & outputStylesheetBu yazımın konusu başlıkta da görebileceğiniz gibi birkaç temel JSF bileşenin kullanımı ve bize sağladığı faydalardır. Bu bileşenler haricinde bir çok faydalı bileşende mevcut ancak bu yazıda bunları anlatmamın sebebi JSF ile proje geliştirirken bu bileşenleri kullandığımızda yaptığımız işin karmaşıklığını azaltacak olmasıdır. Şimdi sırası ile göz atalım;

1. ui:composition & ui:include


Bir web projesi yaparken genelde sayfalarda aynı kodların sürekli tekrar tekrar yazılması istenmeyen bir durumdur. Örneğin 10 farklı sayfanız var ve bu sayfaların hepsinde de menubar olduğunu düşünelim. Tüm sayfalara tek tek menubar kodları ekleyeceğimize bir yerde menubar kodlarımız olsa ve tüm sayfalardan bu kodu çağırsak hem yazdığımız kod sayısı azalır hem de çalışmamız daha düzenli ve anlaşılır hale gelir. Diğer teknolojilerde buna Master Page deniliyor. Aynı yapı JSF içerisinde de mevcut ve kullanımı oldukça basit. Menubar örneğinden devam edecek olursak yeni bir sayfa oluşturarak etiketini ekledikten sonra içerisine birde etiketini ekleyerek menubar kodlarımızı yazıyoruz. etiketi içerisine yazdığımız bütün kodları artık diğer sayfalarımızdan çağırabiliriz. Bunun içinde etiketini kullanmamız ve "src" içerisine menubar kodlarımızı yazdığımız jsf page in adını ekleyerek çağırmamız gerekiyor. Hepsi bu kadar , anlatırken biraz karmaşık gelmiş olabilir ancak aşağıdaki kodlara bakarak kullanımının oldukça basit olduğunu görebilirsiniz.  

2. graphicImage & outputStylesheet


Çalışmamız içerisindeki css , javascript ve resimler için bildiğimiz HTML etiketlerini kullanabiliriz. Ancak çalışmamız bitti ve artık sunucumuza yükleme vakti geldiğinde CSS kodlarımızın çalışmadığını veya resimlerimizin yüklenemeyip kırık link görmemiz olası bir durumdur. Bu sorunların önüne geçebilmek için aşağıdaki gibi temel JSF etiketlerini kullanmamız isabetli olacaktır!

0 yorum:

Yorum Gönder