11 Mayıs 2015 Pazartesi

Blogger Embed GistBlogger üzerinde blog yazmanın üst sıralara kolay tırmanma gibi çeşitli avantajları olabilir. Ama yazılım üzerine yazıyorsanız ve bloğa kod ekliyorsanız benim gibi çok sıkıntı çekmiş olmanız muhtemeldir. Blogger üzerine bir çok şekilde kod eklemeye yarayan script kodları var ama her ne hikmetse bunların bir türlü burada doğru dürüst çalıştıramadım. Bu scriptleri kullanırken C# , Java gibi dillerinin kodlarını derli toplu gösteriyor ama html , xml kodlarını eklediğimde ise yorumlayıp kodu bozarak gösteriyor. Yönetici panelinde Seçenekler kısmında HTML'i olduğu gibi göster seçeneği mevcut ancak o da doğru dürüst bir sonuç almama yaramadı.

Bu sebeplerden ötürü geçenlerde Blogger' a Gist (Github'ta tutabileceğimiz ve paylaşabileceğimiz kod parçaları) nasıl eklenir bunu detaylıca araştırdım ve sonunda aradığım adam akıllı çalışan bir javascript koduna ulaştım. Bu yazıyı yazmamın asıl sebebi de benzer sıkıntıları yaşayan arkadaşlara birçok alternatiften bir tanesini tanıtabilmektir.


Github Gist - Örnek xml


Yukarıda görüldüğü gibi xml için de sorunsuz çalışıyor. Üstelik github ın sade ve şık kod yapısı ile birlikte çalışıyor.

Açık kaynak bir çalışma olan bu projeye yine github üzerinden aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Bu linkten nasıl kullanıldığına göz atabilirsiniz. (Gösterdiği kodları sayfamıza ekleyip , oluşturduğumuz gistin id kısmını sayfaya eklediğimiz  kodlar içerisinde belirtiyoruz) Son derece kolay ve kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.

https://github.com/blairvanderhoof/gist-embed

Şimdilik bu kadar , sizlere iyi çalışmalar!

0 yorum:

Yorum Gönder