18 Nisan 2015 Cumartesi

OpenShift ve Jelastic


          Belki Java EE öğrenmeye gayret ettik , kendimizce çalışmalar yaptık ama çalışmalarmızı hayata geçiremediğimiz zaman yaptığımız bu çalışmalar büyük ihtimalle kendi bilgisayarımızda kalıyor. Bir başkası görmüyor ve kullanmıyor. Belli bir süre sonunda da kodları saklamamış isek bir şekilde silinip gidiyor.

          Böyle durumlarda kendi yaptığımız Java EE uygulamalarını web ortamında test edebileceğimiz veya yayınlayabileceğimiz yerler(bulutlar) mevcut. Bunlara OpenShift ve Jelastic'i örnek verebiliriz. Bu yazımın temel konusu da aslında bu , hiçbir ücret ödemeden veritabanı dahil bir Java EE projesini nasıl webe taşırız bundan bahsetmeye çalışacağım.

          Öncelikle OpenShift ile başlayalım. Bu bir RedHat projesidir. RedHat grubunu ise bilen bilir , bilmeyenler için kısaca Java EE için JBoss Server ' ı geliştiren , RedHat Linux ile kurumsal çözümler sunan  , Linux ' u bile parayla satan sağlam bir ekiptir diyebilirim. Topluluğu bildiğim kadarıyla çok geniş. JBoss Server ücretsiz olması lazım. OpenShift'te geliştiricilerin 3 adet projelerini internet ortamına ücretsiz taşımalarına izin veren bir bulut bilişimdir. Burada yalnızca Java değil , Ruby , PHP , Node.js , Perl , Python ... gibi dillerde yazılan projeleri de yayınlayabiliyoruz. Server olarak Java için JBoss ve Tomcat mevcut. Veritabanı kısmında da MySQL , MongoDB , PostgreSQL , SQLite gibi alternatifler mevcut. Bunların yanı sıra Wordpress bloglarımızı da bu site üzerinden yayınlayabiliyoruz.  Ben burada Java EE için araştırma yaptığım için Java üzerinde duruyorum , diğer birçok dil ve platform desteği mevcut. Dileyen arkadaşlar ayrıca araştırabilirler.

https://www.openshift.com/

          Bu siteye ücretsiz üye olarak bize verdiği talimatlar doğrultusunda projelerimizi siteye yükleyerek hemen yayına koyabiliriz. Peki bu adamlar bu işi niye yapıyor , hayır olsun diye mi? Elbetteki hayır. Burada karşılıklı menfaat söz konusu. Bizlere sunduğu imkanların bir sınırı var. Kısacası bize diyor ki projeni yükle , veri tabanını da kullan projen 7/24 çalışsın sıkıntı yok. Bizde projemizi yükledik , proje tuttu ve bize verdiği bant genişliği veritabanı boyutu yetmemeye başladı. Bu durumda OpenShift bize diyor ki projen ve verilerin bizde kalsın , bizim şöyle paketlerimiz var aylık veya yıllık fiyatlarımız bunlar gel seninle anlaşalım. (Karşılıklı fayda galiba biyolojide buna mutualizm deniyordu.) Durum bundan ibaret , bizim ilgimizi çeken kısmı ise ücretsiz tarafı. 3 adet uygulamayı yükleyip ücretsiz bir şekilde kullanabiliriz.

          Bu arada atlamadan bu projelerin kodları GitHub a yükleniyor , yani kodlarınızı bir başkasının görmesi muhtemel. Bu yüzden yüklerken iki kere düşünün! Başlangıç için bir kaç araç yüklememiz gerekiyor. Ben Linux üzerinde bunları yaptım ama diğer işletim sistemleri için detaylı açıklamaları aşağıdaki linkten görebilirsiniz;

https://developers.openshift.com/en/getting-started-overview.html

          En kısa haliyle OpenShift böyle anlatabildim. Şimdi uygulama zamanı. Aşağıdaki videoda Ubuntu üzerinde oluşturduğum basit bir java ee uygulamasını (.war dosyasını) terminal üzerinden OpenShift ' e yüklemeyi gösterdim. Kendim denedim çalışıyor. Aşağıdaki linkte ise son çalışmamın kaba taslak anasayfa tasarımı bulunuyor , oraya da göz atabilirsiniz. Unutmadan bize verdiği domain de ".rhcloud" var.

http://test-oguvenir.rhcloud.com/Open/faces/home.xhtml          Diğer bir yöntem ise Jelastic. Bu siteye de ücretsiz üye olup projelerimizi test edebilir veya direk parasını ödeyip yayınlamaya başlayabiliriz. Ücretsiz sürümü 2 hafta veriyor. İçerisinde Glassfish ve Tomcat sunucuları mevcut , veritabanı seçenekleri de bulunuyor. Ancak 2 hafta ücretsiz olması pekte bir işe yaramıyor. Eğer projemizi Glassfish üzerinde yazmış isek girip test edebiliriz , onun haricinde bana pek işlevsel gelmedi.           Şimdilik bahsedeceklerim bu kadar. Sizlere kolay gelsin!

0 yorum:

Yorum Gönder