24 Mart 2015 Salı

Java Persistence API


     Daha önceki JSF yazılarımda ve çalışmalarımda java ile bir web sitesi yaparken veritabanı bağlantısı için Hibernate kütüphanesinden faydalanmıştım. Java Web ile ilk karşılaştığımda karşımda JSF , PrimeFaces ve Hibernate görmüştüm. Sonraki süreçte hep bunları öğrenmeye çalıştım. Tabi birisi bizi bu süreçte yönlendirmiyorsa işimiz çok zor olacaktır. Öğrenmek istediğimiz konu ile ilgili dökümanlara baktığımızda hep birbirinden farklı java teknolojilerinin bir arada kullanıldığını görürüz. Peki ama hangilerini bilmeliyim , hangi sıra ile öğrenmeliyim? İşte kritik soru bu ve bu sorunun cevabını bilmiyorsak süreç hem uzayacak hem de bir şeyler öğrenmek ve anlamak için debelenmeye başlayacağız demektir. Ayrıca bu karmaşa bizi javadan da soğutabilir.

     Burada bence ilk java toplulukları tarafından kabul görmüş java standartlarını öğrenmemiz faydalı olacaktır. Doğru bir yerden başlayınca diğerler teknolojilerin ne işe yaradığını görüp düzgün bir sıra ile öğrenmeye başlayacağız demektir. Ben bunu geçte olsa fark ettim ve bir java standardı olan Java Persistence API öğrenmeye karar verdim. Eğer sizlerde veritabanı işleri için Hibernate öğrenmemişseniz JPA ile başlamak uygun olacaktır.

     JPA ORM tabanlı bir teknolojidir. Her bir tablomuz için bir java sınıfı oluşturur. Bu sınıflar tablolar arasındaki ilişkileri içerecek şekilde dizayn edilmiştir. Böylece veritabanımız nesne tabanlı java koduna dönüşmüş olur. Bunlara genelde "entity" deniyor. Bağlantıyı kurup entity leri oluşturduktan sonra yapmamız gereken verilerimizi bu sınıflara aktarmaktır. JPA da bu verileri kullandığımız veritabanı formatına uygun hale getirip işlemlerimizi gerçekleştirecektir. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linke göz atabilirsiniz;

http://www.tutorialspoint.com/jpa/

     JPA nın da Hibernate de olduğu gibi kendine has bir SQL dili de mevcut. Bu JPQL deniyor. Kullanımı oldukça basit , yine buna da yukarıdaki linkten göz atabilirsiniz.

     Aşağıda sadece JSF , Primefaces ve JPA kullanarak uygulamalar yaptım. Bunlar birbirinin devamı olup sıra ile izleyebilirsiniz. Şimdilik 3 video çektim devamını getirmeyi ve en son halinin kodunu paylaşmayı düşünüyorum. Bunun için daha birsürü video çekmem gerekiyor. Çektiğim videoları buraya sonradan eklemeyeceğim. Eğer izlemek isterseniz youtube kanalımdan takip edebilirsiniz. Şimdilik bu kadar , sizlere kolay gelsin!0 yorum:

Yorum Gönder