1 Ocak 2015 Perşembe

Java Arduino Seri Haberleşme          Daha önce arduino ile C# arasında seri haberleşmenin nasıl sağlandığını yazmıştım. Aynı şekilde bunun Java ile nasıl gerçekleştirileceğini de araştırdım.  Arduino ' nun kendi sitesinde ve birçok sitede bu konu mevcut. Ben yinede bu işin nasıl yapıldığından bahsetmek istedim. Bunun için kodları kendim yazmadım sadece düzenledim. Aşağıdaki linkten derlediğim kodun kaynağına erişebilirsiniz.

Java Arduino Seri Haberleşme

         Öncelikle Arduino bağlantımız için RXTX kütüphanemizi proje kütüphanemize eklemeliyiz. Bu siteden işletim sistemimize göre indirdiğimiz rar dosyasının içerisindekileri (Windows için rxtxserial.dll ve rxtxparalel.dll , Linux için rxtxserial.so ve rxtxparalel.so ) projemizin oluşturulduğu dosyanın içerisine kopyalıyoruz. Aksi taktirde program hata verecektir.

          Daha sonrasında Arduino'nun bilgisayarımızda hangi porttan bağlandığını aşağıdaki String içerisinde belirtiyoruz. Bu String ifadeyi kullanarak hangi portta bağlı olduğunu buluyor.

private static final String PORT_NAMES[] = { 
  "/dev/tty.usbserial-A9007UX1", // Mac OS X
            "/dev/ttyACM0", // Raspberry Pi
  "/dev/ttyUSB0", // Linux
  "COM3", // Windows
 };

   Bu kodun tamamına http://playground.arduino.cc/Interfacing/Java  adresinden erişebilirsiniz.

      Bende aynen C# ta olduğu gibi butonlar ile led yakıp söndürme işlemini burada da yaptım. Resmin altındaki linkten de çalışır haldeki kodlarına erişebilirsiniz. ino dosyasıda rar içerisinde bulunmaktadır.


Örnek Çalışma

0 yorum:

Yorum Gönder