13 Ocak 2015 Salı

Hasta Bilgi Sistemi


          Hastanelere gittiğimizde ve tedavi olduğumuzda bizim ile alakalı teşhisleri , tedavi yöntemleri ve verdiği ilaçları doktorlar veri tabanına kaydetmekte. Tedavi sonucunda ise bize reçete numarasını yazarak veriyor , istediğimiz eczaneden bu numara ve TC No ile ilaçlarımızı alabiliyoruz. Sonuç olarak teknoloji bizim işimizi oldukça kolaylaştırıyor.(Tabi ki Medula çökerse tüm Türkiye'de ilaç satışları duruyor , ancak bunlar binde bir olur!)

          Ama bizim bu veri tabanlarına erişme ve muayene bilgilerini , reçete bilgilerini , anne veya baba isek çocuğumuzun muayene , aşı vs. görmemizi sağlayan bir sistem mevcut değil.(Yanlış biliyorsam düzeltin!) Sonuçta e-reçete uygulaması ile verilen numara ile eczaneye gidiyoruz ve bize ilaç veriyor. Bize ilacın aslını mı yoksa muadilini mi veriyor , eğer raporlu isek rapora göre mi ilaç giriyor yoksa daha fazlasını mı giriyor gibi durumları görebilmemiz gerektiğini düşünüyorum. 

          Bu amaçla bende bu bahsettiklerimden yola çıkarak HBS adında kendimce bir çalışma yaptım. Bu sistemde birey ve personel girişi mevcut olacak. Bunlardan personel girişi ve personelin sistemde yapabileceklerinden bahsedeyim. Personel girişi ile Ambulans personeli harita üzerinden aradığı adresi kolayca bulacak.(google map) Eğer kişinin evini arıyorlarsa direk TC No ile harita üzerinde adres işaretli olarak getirilecek. Kişinin TC No'su ile kalıcı hastalığı , alerji durumu gibi bilgilere de erişebilecektir. Sonuç itibariyle acil müdahalede bunlar hayati önem arz edebilir. 

          Birey girişinde ise bireye ait adres bilgileri , aile bireyleri (aile soy ağacı) , reçete bilgileri , muayene olduğu hastane ve doktor bilgileri , kalıcı hastalık ve alerji durumu gibi bireysel bilgilerine erişebilecek. Adresini güncelleyebilecek. Reçete , muayene bilgilerini Excel ve PDF formatında çıktı alabilecek.

          Bir de her iki girişten giren kullanıcılara ortak sunulan bilgiler mevcut olacaktır. Bunlar hastane ve eczane konumları (haritada işaretli) , ilaç bilgileridir.(kullanım , etken madde , SGK durumu vs)

           Aşağıdaki videodan çalışmamın son halini görebilirsiniz!
Kaynak Kod: https://github.com/Guvenir/Hasta-Bilgi-Sistemi

0 yorum:

Yorum Gönder