5 Ocak 2015 Pazartesi

El Tipi GPS Cihazı          Bu çalışmayı donanım stajımda gerçekleştirdim. Geçen bir aylık süre içerisinde elimde MSP 430 ve Arduino Uno mevcuttu. Ben bunlardan Arduino'yu daha yaygın ve programlaması kolay olduğunu bildiğim için tercih ettim. MSP 430 da Texas Instruments firmasının kolay programlanabilmesi için Arduino tarzı bir geliştirme kartıdır. MSP 430 IDE si ücretsiz olarak sitesinden indirilebiliyor. Tam incelemedim ancak göz attığım kadarıyla C++ a çok yakın bir kod yapısı gördüm.          Çalıştığım yer bir Elektrik-Elektronik Mühendisi nin kendi işlettiği bir yeriydi. Genel çalışmaları ise ev , bina tarzı yapıların elektrik projelerini çizmek , elektrik ve trafo için gerekli hesaplamaları yapmak ve dikmek , Avea – Vodafone – Turkcell için baz istasyonu kurmak üzerineydi. Genelde iş yaparken yapılan işin gps'ten konumu alınıyor ve harita üzerinde işaretlenerek yapılacak firmaya rapor ediliyordu. Bende bundan esinlenerek Arduino ile GPS Cihazı yapılabilir mi , yapılırsa maliyeti ne olur gibi kısa bir araştırma yaptım. İnternette benzer çalışmalar gördüm biraz değiştirerek biraz ekleyerek projeyi tamamladım. (El Tipi GPS fiyatları 500-2000 TL arasıda)

İhtiyaçlar;

Yazılım : Arduino IDE ve Fritzing , TinyGPS kütüphanesi
Donanım : Arduino Uno , GPS , 9 V Pil , Buton , SD Card Shield , 16x2 LCD

Projenin temel mantığı şu şekildedir;

          Ekranı , güç kaynağı , SD kart ve gps olacak , gerektiğinde biz çalıştırıp butona her bastığımızda GPS verisini SD karta kaydedecek ve ekranda konum değerlerini gösterecek, kayıt edilen dosyayı biz Google Earth içerisinde açtığımızda direk kayıtlı konumları işaretli olarak gelecek.

          GPS verilerini düzenli alabilmek için TinyGPS adında bir kütüphane mevcut. Bu kütüphaneyi import edip kolay bir şekilde verileri alabiliriz. Ekran ve SD Kart içinde aynı şekilde kütüphanesini import edip kolayca kullanabiliriz.

          Verileri aldık ama bu konum bilgilerini direk SD kart içerisine txt uzantılı olarak kaydetmiyoruz. Buradaki dosya formatımız CSV (Comma Seperated Value - Virgülle Ayrılmış Veriler) şeklinde kayıt ediyoruz. Bu dosya formatını başta MS Excel ,MS Access olmak üzere birçok veri tabanı uygulaması da açabiliyormuş. Bu yüzden çok kullanışlı. Google Earth ise KML dosya uzantısını kullanıyor. Biz kaydettiğimiz CSV dosyasını internet üzerinde kolayca KML uzantısına çevirebiliyoruz. Daha sonra Google Earth ile açıtığımızda noktalar işaretli olarak geliyor.

          Proje için detaylı araştırma yaptım hatta kodlarını bile yazdım ancak yukarıdaki donanımlar mevcut olmadığından dolayı projeyi direk deneyemedim ! Arduino Uno da yeterli pin olmayabilir.

          Deneyip görmek lazım. Aşağıda devrenin şeması ve Github linki üzerinden ulaşabileceğiniz kodları bulunmaktadır.  

0 yorum:

Yorum Gönder