28 Aralık 2014 Pazar

Ubuntu Sdk Kurulumu


            Ubuntu üzerinde çalışacak bir programı C , C++ , Java , Python ... gibi bir çok dille yazabiliriz. Ubuntu'nunda kendi işletim sisteminin kullanıldığı Bilgisayar , Tablet ve Telefonlar için uygulama geliştirmemize yardın eden bir SDK sı mevcutmuş. Benim bu sdk dan daha önce haberim yoktu , webte gezerken denk geldi ve kurup incelemek istedim. Daha sonra aşağıdaki Ubuntu resmi sayfasınbdaki talimatları takip ederek  SDK yı kurdum.


            Sıra ile aşağıdaki komutları terminalde çalıştırdım ve kurulumu tamamladım.

$ sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-sdk-team/ppa
$ sudo apt-get update && sudo apt-get install ubuntu-sdk
$ sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

            Daha sonra yine terminalde aşağıdaki kodu yazıp çalıştırmayı denedim ancak QT yi kurmam gerektiğine dair bir uyarı verdi.

$ ubuntu-sdk

            Aşağıdaki kodu çalıştırarak QT kurulumunu gerçekleştirdim.

sudo apt-get install qtcreator-plugin-ubuntu-common            Açılışta yukarıdaki ekran geliyor. Burada SDK ile ilgili ayarları yapıyor. Ancak 30 dk dan fazla sürdü. Format atsam bu kadar uzun sürmezdi!            Gerekli ayarlamalardan sonra yukarıdaki gibi açılış ekranı geldi. Sonrasında Create New Project diyerek Ubuntu projelerimizi oluşturmaya başlayabiliriz. Yukarıda belirttiğimiz gibi Bilgisayar , Tablet , Telefon ve Web uygulamaları geliştirebiliriz.
           
            Ubuntu Phone uygulamalarımız için QT nin solundaki menüde Devices kısmını görmüşsünüzdür. Buraya tıklayarak yeni sanal telefonumuzu oluşturuyoruz. Bunun içinde internetten 300 MB yakın veri indiriyor. Sonra yine aynı pencerede oluşturduğumuz telefonu çalıştırıp bir Ubuntu Phone nasıl bir şey olduğunu inceleyebilririz.
            O kadar kurumlumdan sonra ilk Desktop uygulamamı yaptım.
0 yorum:

Yorum Gönder