25 Ekim 2014 Cumartesi

Arduino Dht11 Bluetooth(HC-06) Uygulaması

                Bu uygulamada yapmak istediğimiz dht11 nem-sıcaklık ölçer ile oda sıcaklığını-nemini ölçmek ve bu değerleri bluetooth kullanarak Android telefona aktarmaktır. Bu iş için lazım olan donanımlar dht11 nem-sıcaklık ölçer , bluetooth  (bendeki  jy-mcu bluetooth) , yazılımlar  ise dht11 kütüphanesi ve Android cihaz için Android Marketten ulaşabileceğimiz Blueterm uygulamasıdır.

                Öncelikle uygulamaya başlamadan dht11 kütüphanesini internetten indirip derleyiciye eklememiz gerekiyor. Bunun için indirdiğimiz kütüphaneyi rar’dan çıkarıp Arduino'nun yüklü olduğu klasörün içerisindeki libraries klasörüne atalım ve derleyiciyi açıp Sketch-Import Library-Add Library şeklinde libraries kütüphanesine eklediğimiz klasörü derleyiciye tanıtıyoruz. Bu işlemlerden sonra dht11 gerekli bağlantıları yaptığımızda sorunsuz çalışacaktır.

                Aşağıda devrenin şeması bulunmaktadır. Buradan bağlantıları aynen yapıp altındaki kodu da çalıştırdığımız zaman telefon ekranında bizim belirlediğimiz aralıklarla nem-sıcaklık bilgisi gözükecektir.
#include <SoftwareSerial.h>
#include <dht11.h> // dht11 kütüp
SoftwareSerial myBluetooth(10, 11); // RX, TX
#define DHT11PIN 2 // DHT11PIN olarak Dijital 2"yi belirliyoruz.

dht11 DHT11;

void setup()
{
  myBluetooth.begin(9600);
  myBluetooth.println("Omer Guvenir");
}

void loop()
{
 
  myBluetooth.println();
 
  int chk = DHT11.read(DHT11PIN);

  myBluetooth.print("Nem (%): ");
  myBluetooth.println((float)DHT11.humidity, 2);

  myBluetooth.print("Sicaklik (Celcius): ");
  myBluetooth.println((float)DHT11.temperature, 2);

  myBluetooth.print("Sicaklik (Fahrenheit): ");
  myBluetooth.println(DHT11.fahrenheit(), 2);

  myBluetooth.print("Sicaklik (Kelvin): ");
  myBluetooth.println(DHT11.kelvin(), 2);

  myBluetooth.print("Cig Olusma Noktasi: ");
  myBluetooth.println(DHT11.dewPoint(), 2);

  delay(5000);

}


                BlueTerm Arduino ile Telefon arasında eşleştirme yapıyor. Eşleştirme için ‘1234’ yazarak Arduino’ya bağlanıyoruz.  Bağlanmadan önce Bluetooth’ta bulunan led sürekli yanıp sönerken bağlantı kurulunca sabit yanmaya başlayacaktır. Bu uygulamada Arduino’dan veriler telefona aktarılıyor. Tam tersini yapmakta mümkündür , yani bu program Arduino’daki Serial Monitor görevi yapar. Basit bir örnek ; telefondan 0 ve 1 yazarak Arduino üzerindeki bir ledi yakıp söndürebiliriz. 

                Önemli bir hususta RX , TX konusudur. Bunlar veri aktarımını sağlar ve Arduino ile Bluetooth arasında çapraz bağlı olmalıdır. Şekle bakarsak Arduino’nun RX’i Bluetooth’un TX’ine denk gelecek şekilde bağlanmıştır. Aynı şekilde Arduino’nun TX’i Bluetooth’un RX’ine denk geleck şekilde bağlanmalıdır. Yoksa veri aktarımı gerçekleşmeyecektir.0 yorum:

Yorum Gönder