30 Eylül 2014 Salı

Ubuntu 14.04 MySQL utf8 YapmaUbuntu'da MySQL ile uğraşanlar büyük ihtimalle benim gibi Türkçe karakter sorunu ile karşılaşmışlardır. Bu sorunun çözümü elbetteki MySQL dosyalarına erişip oradaki gerekli ayarlamaları yapmaktır. Ben de bu sorunu aşmak için kısa bir araştırma yaptım ve sonuçta MySQL'i Türkçe karakter olarak ayarlayabildim. En altta benim bu ayarlamayı yapmamı sağlayan kaynak site mevcut direk oradan da işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle terminali açıp(Ctrl+Alt+T)    mysql -u root -p komutunu verip şifrenizi girerek MySQL terminaline geçiş yapın. Sonrasında ise  show variables like"%character%"; komutunu yazın. Sonuçta character_set_database ve character_set_server ifadelerinin karşısında latin1 yazdığını göreceksiniz. İşlemimiz sonucunda bu değerlerin karşılığında diğerlerinde olduğu gibi utf8 yazmasını sağlayacağız.

Buraya kadar sorun yoksa exit komutu ile normal terminalimize dönüş yapalım ve aşağıdaki komutu verelim;

sudo nautilus

        Bu komut ile root olarak bütün klasör ve dosyalara erişiyoruz. Buradan /etc/mysql klasörünün içerisindeki my.cnf dosyasını gedit ile açıp aşağıdaki satırları bu dosya içerisine ekleyip kaydediyoruz.

[mysqld]  
init_connect='SET collation_connection = utf8_unicode_ci'  
init_connect='SET NAMES utf8'  
character-set-server=utf8  
collation-server=utf8_unicode_ci  
skip-character-set-client-handshake 

Yukarıdaki resimde olduğu gibi ekleyip kayıt ettikten sonra terminalde Ctrl+C ile işlemi sonlandıralım ve  çalışmakta olan MySQL'i de aşağıdaki komutları verip yeniden başlatalım.

sudo /etc/init.d/mysql stop
sudo /etc/init.d/mysql start

İşlemimiz tamam , şimdi de kontrol amaçlı yeniden MySQL terminaline geçip show variables like"%character%"; komutunu verelim eğer aşağıdaki gibi olduysa sorun yok demektir.KAYNAK :http://kosalads.blogspot.com.tr/2013/03/mysql-55-how-to-change-mysql-default.html

0 yorum:

Yorum Gönder