13 Eylül 2014 Cumartesi

C# ile Arduino Seri HaberleşmeGeride bıraktığımız bir ay içerisinde elime Arduino Uno geçti ve en baştan başlayarak Arduino’yu uygulamalı olarak öğrenmeye başladım.  Arduino ile birşeyler üretmek son derece basit ve eğlenceli. En önemli özelliği ise açık kaynak elektronik kart olması , dolayısıyla derleyicisi de açık kaynak. Açık kaynak olduğundan dolayı Arduino uyumlu birçok elektronik kart(Shield) mevcut. Ethernet Shield , Bluetooth Shield , LCD Shield , GPS Shield , SD Card Shield , Wifi Shield , GPS Shield …. Şeklinde çoğaltabiliriz. Bunları Arduino ’ ya takarak basit ama etkili birçok proje gerçekleştirilebilir.  

Ben de Arduino ile uğraşırken bilgisayar ile Arduino ’ yu nasıl kontrol edebiliriz bunu araştırdım ve öğrendim. Burada eldeki imkanlar dahilinde basit bir led örneği yaptım ancak sizde mantığını anladığınızda bu işin çok basit olduğunu göreceksiniz ve aynı mantıkla üst düzey işlerinde yapılabilceğini anlayacaksınız.

İşin mantığı şu şekilde C# veya herhangi bir dilde Arduino ’ nun bağlı olduğu portu tanıtıyoruz.(COM1 , COM2 , COM8 vs.) Portu tanıttıktan sonra Arduino’ da bulunan Serial Monitor Baud değerini yazıyoruz. Genelde bu değer 9600 olur. Daha sonrasında ise bu bağlantısını kurduğumuz Serial Monitore değerler yazıyoruz. Bu değerleri Arduino ‘ nun yorumlayabilmesi içinde Arduino IDE ye Serial Monitordeki değeri okutuyoruz ve gerekli işlemleri yapmasını sağlıyoruz. Örneğin bu yaptığım uygulamada C# kısmından Serial Monitore “1” değerini yazıyorum .Arduino kısmında bu “1” değerini okuyorum ve bu değeri okuduğunda ne yapmasını istiyorsam if blokları ile bunları belirliyorum. Hepsi bu kadar. Temel mantık Serial Monitor’e değer yazma ve bu yazılan değeri okuyup gerekli işlemleri yapmak. Bu yaptığım led uygulamasının hem kod kısmı hem de uygulamasını aşağıdaki videolardan görebilirsiniz.

Bu yöntem ile bilgisayar kontrollü Akıllı Ev uygulamaları yapmak son derece kolay olacaktır. Ama bunu masaüstü uygulaması ile değil de web üzerinden yapmak daha işlevsel ve güzel olur. Böylece adam telefondan veya bilgisayardan ev durumunu kontrol edebilir , ışıkları , sıcaklığı , gaz kaçağı olup olmadığı gibi durumları (sensörlerle yapılabilecek bir çok işi) kontrol edebilir. Elimde Wifi Shield veya Ethernet Shield olmadığı için sadece masaüstü uygulaması yapabildim ama elime bunlardan birisi geçerse web uygulaması da yapıp buraya koyarım.0 yorum:

Yorum Gönder