13 Haziran 2014 Cuma

QT ile Gui ProgramlamaQT ile Gui Programlama

          Sizlerde C++ ' ı konsol üzerinde öğrenip bir türlü görsel arayüz tasarımına geçememişseniz (benim gibi ) bu yazının iyi bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Yaptığım araştırma ve denemeler sonucunda bu işin Linux üzerinde nasıl yapıldığını az çok anlamış bulunuyorum. Aşağıda Linux içerisinde QT Creator ile C++ kodlarımızla görsel programlamaya dair bulduğum kitaplar , kaynak kodlar ve basit bir başlangıç uygulaması yer almaktadır.

1.QT Creator

          QT Creator bizim C++ ile görsel arayüz tasarımı yapabileceğimiz son derece şık kullanışlı ve açık kaynak kodlu bir programdır. Aşağıdaki linkten resmi web sayfasına gidebilir ve bu programı indirebilirsiniz veya Software Center dan direkte yükleyebiliriz.


          Linux için olan sürümü indirip direk çift tık ile next next diyerek programı kolayca kurabiliriz. Kurulumdan sonra terminali açıp aşağıdaki komutu çalıştıralım.

sudo apt-get install libgl1-mesa-dev

          Bu yukarıdaki komut derleme için gerekli kütüphaneleri yükler. Bu kütüphaneler yüklü değilse kodunuz büyük ihtimalle derlenmeyecektir.

2.Kullanılabilir Kaynaklar

          Programı çalıştırdığımızda açılış ekranının sağ üst tarafındaki Examples ve Tutorials kısımlarına göz atabiliriz. Examples kısmında oldukça fazla örnek bulunmakta , bunlardan herhangi birisine tıkladığımızda uygulamanın açıklaması , kullanılan kütüphaneler ve kaynak kodlarına erişebiliyoruz. Tutorial kısmında ise gördüğümüz gibi videolar mevcut. Ancak bunlar yeterli değil birde açıklamalı kitap lazım diyorsanız google book ta oldukça kaynak mevcut. Ancak aşağıdaki kaynağı özellikle tavsiye ederim , çünkü hem uygulama ağırlıklı hem de kitabın belli bir kısmı Türkçe çevirisi internette mevcut. Bu bahsettiğim kitabın adı ve yazarı aşağıda bulunmaktadır. Hemen altındaki ise türkçe çevirisinin bulunduğu site.

1.C++ GUI Programming with Qt4 , Yazar: Jasmin Blanchette,Mark Summerfield3.İlk Uygulama

          New project diyerek Qt Gui Application seçip sonrada next next ile projemizi oluşturup kodlamaya başlayabiliriz. Projenin bulunduğu klasör aşağıdaki gibi;          Burada mainwindow.ui ye çift tıklayarak açalım. Aşağıdaki gibi penceremiz , widget , properties gibi son derece şık olan tasarım ekranımız açılıyor.          Bundan sonrası ise çok kolay. Sürükleyip bırakarak artık istediğmiz uygulamaları yapabiliriz. Bu ilk örnek olduğu için sadece buton ve label ekliyorum. Amaç eventların nasıl kullanıldığını anlamak. Butona bastığımızda label da istediğimiz yazının gözükmesini sağlayalım.

          Buton ve Label ekledikten sonra label ı seçip properties ten Text kısmını siliyorum. Daha sonra butona sağ tık ve Goto Slot seçeneğini seçiyorum. Görüldüğü gibi buton için kullanabileceğim birçok event karşıma geliyor. Buradan clicked( ) seçip kod kısmına geçiyorum. Dikkat edersek eğer mainwindow.cpp ye geçiş yaptık. Burada label'a istediğimiz text ifadesini yazdırmak için

ui->label1->setText("İlk Örnek");

yazıyorum. Burada ui ile mainwindow a label ile Label ımıza (burada eklediğimiz label a otomatik verilen isim ,label eklerken properties kısmında farklı isimlerde kullanabilirdik.) , setText() ise adındanda anlaşıldığı gibi metin düzenleyen fonksiyon. Uygulama bu kadar Run edip deneyebilirsiniz.

          Tek satır ile yaptığımız ilk örneğin kodu aşağıdaki gibi oldu;

#include "mainwindow.h"
#include "ui_mainwindow.h"
MainWindow::MainWindow(QWidget *parent) :
    QMainWindow(parent),
    ui(new Ui::MainWindow)
{
    ui->setupUi(this);
}
MainWindow::~MainWindow()
{
    delete ui;
}
void MainWindow::on_pushButton_clicked()
{
    ui->label1->setText("İlk Örnek");
}
           Qt oldukça şık ve kullanmak insanı mutlu ediyor. Diğer bir önemli noktası ise derlediğiniz dosya Linux üzerinde çift tıklama ile sorunsuz çalışıyor.(Deneyebilirsiniz)


0 yorum:

Yorum Gönder