28 Nisan 2014 Pazartesi

Linux'ta Silinen Dosyaları Geri Getirme (Recovery)


          Genelde hepimiz Windows kullanmışızdır veya kullanıyoruzdur. Windows'ta silinen veya format sonrası kaybolan dosyalarımızı geri getirebilmek için oldukça fazla program var. Peki Linux kullanıyorsak ve sistemi herhangi bir sebeple çökertmiş isek veya bazı dosyalarımızı yanlışlıkla silmiş isek bunları nasıl geri getirebiliriz ? İşte bu yazımızda buna değineceğiz.

          Geri dönüştürme işlemi için kullanacağımız uygulama Photorec adlı programdır. Bu programın Windows , Mac ve Linux sürümleri mevcut ama biz burada Linux sürümü üzerinden nasıl kullanıldığını inceleyeceğiz. Bu programın resmi sitesine aşağıdaki linke tıklayarak erişebilirsiniz.


Şimdi programın kullanımına geçmeden önce gördüğüm artı ve eksilerine bir bakalım.

Artıları


1. Birçok Linux uygulaması gibi açık kaynak kodludur. (Windows ve Mac sürümleri de) Bu sayede şifre aramaya , crack kullanmaya gerek yok.

2. Boyutu 20 Mb daha aşağı tabi ki bu indireceğimiz sıkıştırılmış dosyanın açılınca ortaya çıkan boyutu

3. Windows ve Mac üzerinde de çalıştırdığımız zaman yine Linux dosya sistemini tanıyor. Yani bilgisayarımızda hem Windows hem de Linux yüklü ise Windows tarafından da programı çalıştırdığımızda ext2,ext3 … üzerinde tarama yapabiliyoruz. Bu benim için en önemli özelliğidir. Çünkü Windows üzerinde bu işi yapan bir çok program Linux dosya sistemini tanıyamadığından disk üzerinde tarama yapamıyor.

4. Birçok dosya türünü aynı anda aramak yerine istediğimiz dosya türlerini belirleyerek nokta atışı yapabiliriz.

Eksileri


1. Görsel bir arayüze sahip değil , terminal üzerinde çalışyor. Bu Linux kullanıcıları için bir eksiklik değilse bile Windows ve Mac kullanıcıları pek konsol kullanmadıkları için sorun oluşturabilir.

2. Tarama sırasında bulduğu dosyaları direk geri dönüştürdüğü için bilgisayar hafızamız düşükse sıkıntı olabilir.


Kullanımı


          Öncelikle bu programı indirip direk arşiv içerisinden çıkaralım. Terminali açalım(Ctrl +Alt +T) , sudo su komutu ile Root olalım. Sonrasında cd ile dosyamızın bulunduğu dizine geçelim. ./photorec_static komutu ile programı çalıştıralım.


          Açılan ekrandan tarama yapacağımız disk alanını seçip Proceed i seçip geçiyoruz. Daha sonra aşağıdaki gibi seçenekler geliyor. En alttaki kısma bakarsak Search , Options , File Options , Quit seçenekleri mevcut. Yön tuşları ile bunlar arasında gezebilir Enter ile seçip Q ile çıkış yapabiliriz.          Options seçeneği ile düşük hafıza gibi bir kaç ayar var. Bizim için önemli olan File Options tır. Yön tuşu ile üzerine gelip Enter a tıklayalım. Aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza gelecek , burada aranacak dosya türlerini belirliyoruz. Normalde hepsi seçili ama o kadar dosya geri getirmek ve içerisinde aradıklarımızı seçmek sorun olacaktır. Biz “s” tuşuna basarak bütününü seçilmemiş hale getirebiliriz. Aşağı yukarı yön tuşları ile dosya türleri arasında gezebilir ve sağ ve sol yön tuşları ile aramak istediğimiz dosya türlerine “x” koyabiliriz. Gördüğümüz gibi oldukça fazla seçenek mevcut. Buradan istediğimiz dosya türlerini işaretledikten sonra “b” tuşuna basarak kaydedip çıkalım.          Tekrar sağ sol yön tuşları ile Search üzerine gelelim. Enter a bastığımızda bize dosya sistemlerinin hangisinde arama yapacağımızı soruyor. Ancak kendisi burada bize otomatik olarak ayarlı geliyor. O yüzden hiç bir değişiklik yapmaya gerek yok.         Sonraki gelen ekranda ise bize Free ve Whole seçeneklerini soruyor. Eğer Free'yi seçersek silinmiş dosyaları getirecektir. Ama Whole seçersek bütün sektörleri tarayarak bize o anda bilgisayardaki dosyalarını da geri getirecektir. Burada seçim size kalmış durumda. Seçimi yapıp Enter ile devam edelim.          Yukarıdaki son ekranımız geliyor. Burada bize geri getirilen dosyaların hangi dizine kaydedileceğini soruyor. “Q” ile işlemi iptal edebilir veya “C” ile taramayı başlatabiliriz. Dizin seçmezsek geri getirilen dosyalarımız direk programın bulunduğu klasör içerisine recup_dir.1 şeklinde klasörler oluşturarak bulduğu dosyaları atacaktır.          Stop diyerek işlemi durdurursanız işleme daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

          Şimdi geldi diğer bir noktaya , geri getiriyor ancak dosyalar dikkat ettiğiniz gibi kilitli. Örneğin resimleri açabiliyoruz , kopyalayabiliyoruz ancak silemiyoruz veya taşıyamıyoruz. Bizden Root olmamızı istiyor. Bu yüzden terminal açıp aşağıdaki kodu yazarak root modda dosyalara erişiyoruz.

sudo nautilus

şifremizi girip çalıştırdığımızda Root olarak dosyalara erişebileceğimiz bir pencere açılıyor. Bu pencerede Computer -- > Home dizini altından dosyalarına erişerek istediğiniz her türlü işlemi yapabilirsiniz!


0 yorum:

Yorum Gönder