10 Ocak 2014 Cuma

Linux Kabuk ProgramlamaKabuk Programlama

          Linux yapı olarak çekirdek(kernel) , kabuk(shell) ve komutlardan oluşur. Sondan başa doğru açıklayacak olursak komutlar zaten bildiğimiz gibi herhangi bir işi yamak için türetilmiş ifadelerdir. Örnek “sudo su” bir komuttur ve root olmayı sağlar. Kabuk ise bu komut kümelerinin yorumlanma işlemini gerçekleştirir. Kernel ise işletim sistemimizin doğrudan donanımla bağlantıda olan kısımdır. Kabukta yorumlanan komutlar kernel sayesinde donanımda istenen işlemin yapılmasını sağlar. Örneğin mkdir denemekomutunu terminalde yazıp enter a bastığımızda kod kabuk tarafından yorumlanır sonra kernel bunu donanıma iletir hard diskinizde klasör için yer ayrılır. Sonuç olarak sizin Home klasörünüzün içerisine “deneme” adında bir klasör oluşturulur. Bu verilebilecek en basit örnektir. Çünkü bilgisayarınız heran işlemler yapar ve bu işlemleri kabuk ve kernel birlikte yürütür. Örneğin bir uygulama açtığınızda uygulamanın gereksinimleri kabuk tarafından yorumlanır ve kernel bu yapılacak olan işleri donanımda uygulanmasını sağlar. Gerekli RAM miktarı ayarlar ve kullanır , varsa ihtiyaç kamera , hoparlör gibi donanımların aktifleşmesi sağlanır.

          Evet kısa bir açıklamadan sonra bizi ilgilendiren kısmına gelelim. Kabuk programlama . Öncelikle Linux açık kaynaklı olması nedeniyle bir çok kabuk yazılmış durumdadır. Bunlara örnek verecek olursak Sh , CSh , Ksh , Bash ... şeklinde arttırabiliriz. Bizim şuan kullanacağımız kabuk Bash tır.

          Şimdi uygulamamıza başlayabiliriz;

Örnek:

#!/bin/Bash

echo "Bu benim ilk uygulamam"

echo "Bu bir kabuk betiğidir"

          Bunu Linux ta gedit e yazarak kaydet dediğimizde otomatik olarak shell script olarak kaydeder. Burada ilk satır #!/bin/Bash kısmı bunun bir Linux betiği olduğunu belirtir. 2. satır ise “echo” komutu ile çift tırnak arasındaki yazıyı ekrana yazdırılmasını sağlar.

          Bu şekilde ilk örneğimizi yazıp kaydettikten sonra terminali açalım (Ctrl + Alt + T) ve kaydettiğimiz dosyayı sürükleyip terminale bırakalım. Başındaki ve sonundaki tek tırnakları silelim. Gördüğümüz gibi dosyayı adresini belirterek ekledi. Şimdi satırın başına “chmod +x ” yazalım ve Enter a basalım. Aşağıdaki gibi bir bir komut yazmış olmalıyız.

chmod +x /home/omer/Masaüstü/dosya_adı

          chmod +x komutu bu dosyanın çalıştırılabilmesini sağlar. Bu betiği çalıştırmak için 2 yolumuz var. Bunlardan ilki terminale “bash” yazıp dosyamızı sürükleyip terminale bırakmak. Başındaki ve sonundaki tek tırnakları silerek Enter ile çalıştırabiliriz. İkinci yol ise biraz daha zahmetlidir. Bunun için öncelikle “cd” komutu ile dosyamızın bulunduğu dizine gidelim. Dosyam masaüstünde olduğundan ben cd ile masaüstüne aşağıdaki komut ile Masaüstü dizinine giriyorum.

cd /home/omer/Masaüstü

          Bu komuttan sonra dizine girdiğimize göre artık betiğimizi çalıştırabiliriz. Bunun için yapamam gereken terminale

./dosya_adı

komutunu vermek. Bu şekilde de çalıştırabiliriz ama ilk yol bana göre daha kullanışlı ve basit.

bash dosya_adı

          Ekran çıktısı aşağıdaki gibi ;
        Böylece ilk kabuk betiğimizi yazıp çalıştırmış olduk. Sonraki yazılarımızda kabuk programlamanın kurallarını öğrenmeye devam edeceğiz. Kolay gelsin!

0 yorum:

Yorum Gönder