29 Ocak 2014 Çarşamba

Inkscape ile Resimleri ve Fotoğrafları Vektörel Yapma


          Inkscape ile çok basit bir şekilde resimlerimizi ve fotoğraflarımızı vektörel hale getirebiliriz. Bunu için öncelikle Inscape açıkken File--> Import seçeneği ile vektörel yapmak istediğimiz fotoğrafı veya resmi ekleyelim. Aşağıdaki gibi bir uyarı gelecektir. Direk Embed seçili olarak Ok ile devam edelim.
          Resmimiz eklendiğine göre işlemimize başlayabiliriz. Resim seçili iken üstteki menüden Path--> Trace Bitmap seçeneğini şeçelim. Aşağıdaki gibi penceremiz açılacaktır.
          Açılan penceredeki seçenekleri inceleyecek olursak öncelikle sağdaki update butonuna basalım ve resmimizin işlemden sonra nasıl gözükeceğini görelim. Brigthness cutoff seçeneği bizim resmimizi siyah beyaz hale getirmiş durumda. Eğer siyah-beyaz vektörel olmasını istiyorsak bu seçeneği kullanabiliriz. Hemen yandaki Treshold seçenekleri ile görüntüdeki siyah yoğunluğunu istediğimiz şekilde ayarlayabiliyoruz. (Değişikliklerden sonra Update butonuna basmayı unutmayalım yoksa değişiklikleri tam gözlemleyemeyiz!) Edge detection ise sadece şekillerin etrafını çizmektedir. Color quantization ile belirli çizimlerin rengini siyah hale getirebiliriz. Bunu için hemen sağdaki Color seçeneğindeki 8 sayısını azaltırsak ne demek istediğimizi kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.


          Invert image seçeneğinin yanına tik atarsanız resmimizdeki siyah olan çizgiler beyaz , beyaz olan herşeyde siyah olacaktır aşağıdaki gibi
           Single scan işlemleri böyleydi bizim asıl ilgilendiğimiz kısım Multiple scan kısmıdır. Bu kısım ile resimlerimizi renkli şekilde vektörel yapabiliyoruz. Britghness step seçeneği yukarıdaki gibi çalışıyor ben pek bir farkını görmedim. Gray ise gri tonlamalı bir resim oluşturuyor.
Color ise renkli hale getirmemizi sağlıyor. Alttaki seçeneklerden Smooth resmimizi bulanıklaştırıyor. Bu bizim istemeyeceğimiz bir şey olduğu için yanına tik atmanızı tavsiye etmiyorum. İkinci seçenek ise Stack scans , bu vektörel yapılırken taranan resimlerin bir yığın haline getiriliyor ve üstüste ekliyor ki buda bizim daha kaliteli sonuçlar almamızı sağlıyor. Üçüncüsü de Remove Background seçeneği , bu da programın otomatik belirlediği arka planın silinmesini ve silinen kısım tranparant bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.

          Buraya kadar tamamsa şimdi de son olarak Scan yazan kısma bakalım. Burada resmimizin veya fotoğrafımızın kaç defa taranmasını istediğimizi belirliyoruz. 2 ile 256 arasında değişen bir tarama sayısı belirleyebiliyoruz. Buradaki tarama sayısı bizim daha etkili bir sonuç almamızı sağlayacaktır. Şimdi aşağıdaki örneğimize bakalım. Ayarlarımız tamam ise OK ile başlayabiliriz. İşlem bittiğinde OK tuşu tekrar aktifleşecektir. Oluşturulan resim ise ilk resmin üzerinde olacağından sürükleyerek ayırıp aradaki farkı görebiliriz.(Alttaki resimden üstte olanı vektörel alttaki ise orjinal resim)
          Eğer işlemciniz eski ise bu işlem işlemcinizi biraz yoracaktır. Tabiki bu tarama sayısına göre değişkenlik gösterir.

          Ayrıca bu tarama işlemi sonucunda şekiller program tarafından otomatik olarak gruplandırılıyor. Biz bu grubu üstteki menüden Object --> Ungroup ile grubu açabilir ve şekilleri istediğimiz gibi değiştirebiliriz. Sonuç olarak resmimiz vektörel hale geldi. Şimdi Save As seçeneği ile istediğimiz formatta dışarı aktarabilirz. Bu işlemlerden sonra svg , pdf .... gibi formatlarda dışa aktarmalıyız.
         Ben bu yaptığım örneğin pdf dosyasını diskten paylaşıyorum , iki resim arasındaki farkı görmek isteyenler göz atabilirler !

vektörel.pdf

0 yorum:

Yorum Gönder