26 Aralık 2013 Perşembe

Inkscape Ders 12


          Inkscape ile birçok şey yapabileceğimiz gibi kendimize özel ikonlardan tasarlayabiliriz. Aslında birçok programla bu işi yapabiliriz ama Inkscape hem kullanması kolay hem de vektörel çizim aracı olduğu için ne kadar yakınlaşırsak yakınlaşalım görüntü bozulmayacağı için çok düşük piksellere bile detaylı çizimler gerçekleştirebiliriz.

          Genelde ikonlar 32x32 , 48x48 ve 64x64 boyutundadır. Inkscape açıldığında File --> New --> icon_64x64 gibi hazır seçeneklerden birisini seçerek direk ikon tasarımlarımızı oluşturmaya başlayabiliriz. Eğer istediğimiz 32 , 48 veya 64 piksel boyutunda değilse File --> Document Properties (Shift+Ctrl+D) ile sayfa özelliklerinden iztediğiniz pikseli ayarlayarakta işe başlayabiliriz.


          Boyutumuzu istediğimiz ölçülerde ayarladıktan sonra icon tasarımımıza başlayabiliriz. Ben aşağıdaki gibi basit tasarımlar yaptım. Sizler ihtiyaçlarınız doğrultusunda çok daha güzel ve özenilmiş ikonlar yapabilirsiniz.


          Evet şimdi bir şeyler çizdik ama biz bunarı nasıl .ico dosyası olarak kaydedeceğiz. Öncelikle benim gördüğüm kadarıyla Inkscape Save As ve Export Bitmap seçenekleri ile dışarı dosyalarımızı “.ico” olarak aktaramıyoruz. Bu yüzden öncelikle çizimlerimizi File-->Export bitmap ile aşağıdaki gibi png olarak kayıt edelim. Draeing seçili olsun ki arkada beyaz bir alan bulunmasın.

          “.ico” dosyasına çevirmek için çeşitli programlar kullanabiliriz. Ben burada diğer bir açık kaynak kodlu yazılım olan Gimp i tercih ediyorum. Yapmam gereken tek şey gimpi açıp File -->Open ile dosyamı açmak , sonrasında ise File --> Export --> (.ico) ile dosyamı kaydediyorum. Hepsi bu kadar.0 yorum:

Yorum Gönder