5 Ekim 2013 Cumartesi

Inkscape Ders 11


        Uzun bir aradan sonra Inkscape i açıp çalışmaya başladım ve bu sırada programı kurcalarken daha önce fark etmediğim Yardım sekmesindeki eğitim dökümanlarıyla karşılaştım. Bu yazımızda da Help-->Tutorials -->Inkscape... dökümanlarında öğrendiğim güzel bir bilgiye değineceğim.

         Öncelikle iki şekil çiziyorum ve bu iki şekil arasında geçiş şekilleri oluşturmak istiyorum. Daha açıklayıcı olması için aşağıda bir örnek yaptım.


         Bu örnekte gördüğümüz gibi Inkscape sayesinde çok kolay bir geçiş oluşturabiliyoruz. Bu işlem için çizdiğimiz herhangi iki şekli Shift e basılı tutarak seçili hale getiriyoruz. Hemen sonrasında şekiller seçili iken Path -->Objact to Path seçeneğini seçiyoruz. Bu işlemin ardından da şekiller yine her ikiside seçili iken Extensions --> Generate from Path --> Interpolate seçeneğini seçiyoruz ve aşağıdaki gibi Interpolate penceresini açıyoruz.

         Bu pencerede Live Preview seçeneği ile önizlemesini görebilirsiniz. Interpolation Steps ile adım sayısını yani aradaki şekil sayısını belirleyebiliriz. Exponent ile düzenli dağılıma sahip şekillerin başlangıç veya bitişe daha yakın olmasını sağlayabiliriz. 

         Bu işlemleri yaparak istediğimiz şekilleri elde etmemiz kolaylaşacaktır. Görüldüğü gibi şekiller arası geçiş sağlanırken aynı anda da renk geçişide sağlanmış oldu. Oluşan bu şekil baştaki 2 şekil üzerinden oluşturulan yeni bir şekildir.Dolayısıyla son oluşan şekli kaydırdığımızda başlangıçtaki şekillerin olduğu gibi durduğunu görebiliriz. Aşağıdaki de eğrilerle oluşturduğum rastgele bir çizim.


0 yorum:

Yorum Gönder