23 Ekim 2013 Çarşamba

Gimp ile gif Yapımı          Öncelikle bilgisayarımızdaki yüklü olan Gimp uygulamasında animasyon eklentisinin yüklü olduğundan emin olalım. Bunun için üstteki sekmelerden Filters ' ın altında animation seçeneğinin olup olmadığına bakalım. Eğer yoksa (Ubuntu için) Software Center da Gimp i açıyoruz ve aşağıdaki resimde gözüken eklentilerden hepsini seçerek Apply Changes seçeneğini seçiyoruz. Tüm eklentilerin boyutu yaklaşık 15 MB. civarında. Eklentiler yüklendiğine göre Gimp ' i açıp .gif dosyamızı oluşturmaya başlayabiliriz.          File->New seçeneği ile yeni dosyamızı oluştruyoruz. Açılan pencerede istediğimiz ölçülerde bir dosya oluşturabiliriz , ben hazır seçeneklerden Web Banner 468 * 60 seçeneğini seçiyorum.

2

           Şimdi dosyamı oluşturdum ve banner a bir resim ekliyorum. Resmi eklerken File->Open as Layers seçeneği ile resmi bir katman halinde ekliyorum ve Scale Tool ile boyutunu Banner a göre ayarlıyorum. Sonra resmin üzerine gelip sağ tık ile resmi kopyalayıp ana katmanın üzerine yapıştırıyorum ve Katmanlar kısmında çıkan Floatin Selection yazan katmana gelip sağ tıklayarak New from Visible seçeneğini seçiyorum.Oluşan Visible isimli katman hariç diğer katmanları siliyorum.


           Bu basit uygulamamda bir yazı ile gif oluşturacağım için Banner a yazımı Text Tool ile ekliyorum.           Animasyon oluşturabilmek için yazımın bulunduğu katman seçili iken Filters sekmesi altında bulunan Blend , Burn-In , Rippling , Spinning Globe seçeneklerinden herhangi birisini birisini seçebiliriz. Bunlar animasyonumuza farklı efektler uygulamamızı sağlayan hazır fonksiyonlardır. Ben Blend i seçiyorum ve bana en az 3 katman gerekli diye uyarı veriyor.Hemen boş (transparancy) bir katman daha ekliyorum ve yine Blend i seçiyorum aşağıdaki gibi ayarladıktan sonra OK diyorum.
           Yeni oluşturulan katmanlar bizim animasyonumuzun her bir adımıdır.Şimdi de sıra bu katmanlarla animasyonumuzun nasıl olduğunu kontrol etmeye. Bu iş için Filters->Animation->Playback i seçiyoruz ve Play butonu ile animasyonu test ediyoruz.           Sondan bir önceki aşamamız ise bu animasyonu olduğunca minimum seviyeye getirmek. Bunun içinde Filters->Animation->Optimize (for Gif) seçeneğini seçiyoruz.

           Son işlemimizde kayıt aşaması. Kaydetmek için File->Export seçeneğine noktadan sonra gif gelecek şekilde isimlendirerek (deneme.gif gibi) kaydet diyoruz ve yeni bir pencere açılıyor.Burada istediğimiz ayarlamaları yaparak dosyamızı gif uzantılı olarak kaydediyoruz.           Bu örnekte sadece yazı ile uğraştık aynı şekilde resimlerle de çalışabiliriz.Ayrıca hazır fonksiyonlar yerine kendimizde katmanlar ekleyerek bu işi yapabiliriz. 0 yorum:

Yorum Gönder