9 Eylül 2013 Pazartesi

Inkscape Ders 9

             Sizde benim gibi inkscape i yeni öğreniyorsanız muhtemelen yolunuz Wikipedi deki İnkscape yazısına düşmüştür. Oradaki resim oldukça etkileyici. Resmi aşağıda da görebilirsiniz. 2 boyuttan ziyade 3 boyutlu gibi duran bu resmin bu şekilde olmasının nedeni elbette ki çok iyi olan ışık ayarıdır. Bu yazımı yazmadan önce bu tarz bir ışık efektini nasıl oluşturabiliriz bunu öğrenmek istedim. Bu iş için Türkiye deki Linux gönüllülerinin hazırladığı aylık Sudo-Ubuntu derginin eski sayılarında(24.Sayı) bulduğum Inkscape ile Buton Yapımı yazısını kaynak olarak kullandım. Tam kaynağı ve sitenin adresine yazımın sonunda bulunan linkten erişebilirsiniz.
                


            Bu iş için herhangi bir şekil çizebiliriz , sonuç olarak önemli olan nasıl yapıldığını öğrenebilmektir. Ben aşağıdaki gibi oval aracımla bir oval oluşturuyorum.
                2 oval


            Çizdiğim iki şeklin kesişimini alıp ilk şeklin üzerine eklemem gerekiyor. Bunun için ışık efekti vermek istediğim ilk şeklim seçili iken üstteki menüden Düzen à Eşini Oluştur diyerek seçili şeklimizin eşini oluşturuyoruz. Burada eşini oluşturdu ve ilk şeklin üzerine ekledi , bu yüzden herhangi bir farklılık hissetmedik. Bu işlem için Ctrl + D kısayolunu da kullanabiliriz.

Eşini oluşturduktan sonra daha önceki yazılarımızda öğrendiğimiz gibi üstteki ve alttaki şekli Shift e basılı tutarak seçiyorum. Her iki çizimde seçildikten sonra üstteki menüden Yol à Kesişim i seçiyorum. Böylece kesişimi ilk baştaki şeklimize sorunsuzca eklemiş olduk. Kesişimin rengi şeklimizin rengiyle aynı oldu.Kesişimin rengini beyaz olarak değiştiriyorum. Kesişim seçili iken yine üstteki menüden Yol à Devingen Konum veya Ctrl + j kısa yolunu kullanıyorum. Böylece kesişimi üzerinde çıkan kareden tutarak boyutunu istediğim şekilde düzenleyebilirim.Kaba kısmı hallettik. Kesişime tıklayarak renk ayarı içinde Doğrusal Renk Geçişini kullanarak aşağıdaki gibi gradient ayarını yapıyorum. Ayrıca istediğiniz şekli elde edebilmek için Doldur ve Çiz penceresinin en alttaki Bulanıklık ve Opaklık ayarını değiştirerek daha etkileyici bir görünüm elde edebiliriz.
                Kaynak :  http://sudo.ubuntu-tr.net/

0 yorum:

Yorum Gönder