6 Eylül 2013 Cuma

Inkscape Ders 8

Bu yazımıza kadar birçok aracımızın kullanımını ve ayarlamaları öğrendik. Bu yazımız içinde karikatürlerde ve resimlerde oldukça sık kullanılan temel text (yazı) aracımıza biraz göz atalım.

Yazı aracımızı yukarıdaki simgesine tıklayarak veya F8 kısa yolu ile seçebiliriz. Önce seçtiğimiz araçla bir dörtgen oluşturuyoruz ve içerisine yazımızı yazıyoruz. Hepsi bu kadar. Seçim aracımızı seçip yazıyı büyültüp küçültebilir , sağa sola aşağı yukarı çevirebiliriz. Yazımız için temel ayarlar (konum , bold , italic , boyut , yazı tipi) aracımız seçili iken yukarıda açılmaktadır.

Yazımızın yazı tipi denetimi için üstteki menüden Metin à Metin ve Yazı Tipi seçeneğinden seçebiliriz. Yine yazımızın rengini değiştirmek için sol alttaki Doldur kısmına çift tıklayarak değiştirebilir ve çizgi rengini buradan ayarlayabiliriz.

Yazdığımız yazıyı belirli bir şeklin içine ya da dışına kolayca aktarabiliriz. Ben bunun için bir çember oluşturuyorum. Önce bu çemberin dışına bu yazıyı sabitlemek istiyorum. Önceki yazılarımızda yaptığımız gibi yazıyı ve şekli Shift e basılı tutarak seçiyorum. Sonrasında Metin à Yola Ekle seçeneğini seçiyorum ve şekli istediğim gibi biraz dönderiyorum.

Bu şekli eski haline getirmek için yine Shift ile ikisini de seçiyoruz ve Metin à Yoldan Çıkar seçeneğini seçiyoruz. Eski haline getirdikten sonra şimdi de bu yazıyı şeklin içerisine yerleştirelim. Bunu içinde yine Shift ile ikisini de seçiyoruz ve bu sefer de Metin à Çerçeveye Doldur seçeneğini seçiyoruz. Böylece şeklin içine yazıyı aktarmış olduk.
Yazılarımda ve öğrenmede kullandığım kaynak:

http://fullcirclemagazine.org/

1 yorum:

  1. inkscape 0.91 Kullanıyorum, Bir sorunum var yardımcı olursanız memnun olurum;
    Text metinleri oluştururken özellikle Kopya yapıştır yaptığım zaman son 1 Haftadır sorun yaşıyorum, şöyleki ilgili makalenin bir paragrafını kopyalama kanalıyla hafızaya alıyorum ve inkscape çalışma sayfama dönüyor kopyaladığım yazının kulllanacağım alanını mous'la x ve y koordinatları doğrultusunda çiyorum ve belirlediğim alana ilgili text yazımı işaretleyip yapıştır dediğimde çizdiğim alanda, yazımda kavbolup gidiyor, acaba yazımın rengimi saydam diyede bakıyor ve düzeltiyorum ama yinede yazımı ekranımda göremedim

    YanıtlaSil