3 Eylül 2013 Salı

Inkscape Ders 7

Bir önceki inkscape yazımızda gruplamanın nasıl yapıldığını ve mantığını öğrenmiştik. Katmanlar(layers) da bu mantığa çok benzerdir , çizimlerimizi farklı katmanlarda yaparak hem işlemlerimizi kolaylaştırırız hem de gereken ayarlamalarımızı daha kolay yapabiliriz.

Katmanlar daha önce Gimp , Photoshop benzeri programlar kullananlar için genel itibariyle o programdakilerle aynıdır. Bilmeyenler içinse Inkscape i ilk açtığımızda karşımıza gelen boş çalışma alanı bir katmandır ve biz bu katman sayısını çoğaltarak çizimlerimizi değişik katmanlarda yapabiliriz. Ama çizimler farklı katmanda olsalar bile tek katmanmış gibi çizimimiz gözikir.  Örneğin bir insan portresi çiziyoruz diyelim ve her bir katmana insanın yüzü , kulakları , burnu , saçları gibi farklı çizimlerimizi saklayabiliriz. Sonuçta bunlar bir bütün olarak gözükecektir , eğer biz tek katmanda hepsini çizseydik çok küçük bir yerde bile değişiklik yapmak istesek de tüm çizime zarar verebiliriz.

Katmanları görebilmek , yeni katman ekleyebilmek , katmanı silebilmek için Katman à Katmanlar seçeneği veya Ctrl + Shift + L kısa yolu ile bu pencereyi açabiliriz.

Bu pencerede “+” ile yeni katman ekleyebilir “-” ile silebiliriz , aşağı yukarı butonları ile katmanın konumunu değiştirebiliriz. Opacity ile opaklık ayarını değiştirebiliriz. Harmanlama modu ile katmanımızın görünümünü biraz değiştirebiliriz. Tabi ki bu işlemi yapabilmemiz için katmanlarımızda çizim olmalıdır.

Yukarıdaki gibi yeni bir katman eklediğimizde katman seçili katmanın bir alt katmanı olarak eklenecektir.

 Katmanları da az çok öğrendik. Bundan önceki öğrendiklerimle dergide gösterilen örneğe yakın bir kardan adam da kendim aşağıdaki gibi çizebildim. Bunu yaparken katmanları da fazlaca kullandım!


         Yazılarımda kullandığım ve benim de inkscape öğrendiğim temel kaynak:

http://fullcirclemagazine.org/

0 yorum:

Yorum Gönder