1 Eylül 2013 Pazar

Inkscape Ders 6

Bir önceki inkscape yazımızda birbirinden bağımsız şekilleri nasıl Shift ile bir şekil gibi tutacağımızı ve bu şekilleri nasıl birleştirebileceğimize bakmıştık. Bu yazımızda da kaldığımız yerden devam edelim. Bu seferki yapmak istediğim ise çeşitli şekiller arasından sadece istediklerimi seçerek bunlar üzerinde değişik işlemler yapmak. Bunun için örnek olarak 9 tane dörtgen çizdim.

                Burada çeşitli seçimler yapabilmek için “Alt” tuşuna ve farenin sol tuşuna tıklı halde sürüklüyorum. Ekranda kırmızı bir çizgi beliriyor , işte burada üzerinden geçtiğim şekiller daha sonra seçili hale geliyor.
                Görüldüğü gibi üzerinde kırmızı çizgi bulunan dörtgenler seçili hale geldi. Bu seçili şekillerin artık rengi , boyutu gibi özelliklerini değiştirebiliriz.

                İstediğimiz şekilleri seçtik ve özelliklerini değiştirdik diyelim ama sonradan bir özellik daha değiştirmemiz gerekti veya bir yer hoşumuza gitmedi diyelim. Her seferinde biz tek tek bu şekilde seçmek zorunda mıyız , elbette ki hayır. Bunun için de seçim işleminden hemen sonra “NesneàGrupla” veya Ctrl + G ile bunları gruplandırabiliriz. Bundan sonraki her işlem için bu grupta bulunanların hepsi aynı şekilde etkilenecektir.  Aynı şekilde “NesneàGrubu Çöz” veya Shift + Ctrl + G ile bu grubu bozabilir ve her şekli baştaki bağımsız haline getirebilirsiniz.

                Gruplama yaptık ama şimdi de grup içerisindeki bir şeklin özelliğini değiştirmek istiyoruz. Bu seferde grubumuzun üzerine gelip çift tıkladığımızda ekranın sol alt köşesinde layer 1 yazan kısmın değiştiğini görebilirsiniz.                Yukarıdaki gibi layer 1 yazısı yerine grup isminiz gelmişse eğer grupta özelliğini değiştirmek istediğimiz şekli seçip değiştirebiliriz. Bu işlemden sonra boş bir yere çift tıklamamız ile birlikte tekrar layer 1 yani ana çalışma katmanımız açılacaktır. Ayrıca bu işlemden sonra grup bozulmaz aynı şekilde kalır.

                Tekrar hatırlatmakta fayda var eğer grubun bir özelliğini değiştirirseniz o gruptaki bütün ögelerinin özelliği değişir.

                Inkscape yazılarımda kullandığım ayrıca birçok bilgide edindiğim derginin linkini aşağıda veriyorum bu yazıdakinin çok daha fazlasını bu derginin sayılarında bulabilirsiniz. Tamamen açık kaynaklı(ücretsiz) olan bu dergi aylık yayın yapmakta ve birkaç dilde yayınlanmaktadır.

Kaynak http://fullcirclemagazine.org/


0 yorum:

Yorum Gönder