16 Eylül 2013 Pazartesi

Inkscape Ders 10


Bu yazımızda çizimimizi kaydetme ve dışa aktarma işlemlerine bakalım.

Normalde bir çizimi kaydetmek istediğimizde karşımıza birçok seçenek çıkmaktadır. Bunlardan ilki .svg dir. Bu kayıt türü Inkscape in kendi kayıt türüdür ve biz bu kayıt türünü çizimlerimize devam etmek için kullanırız. Ayrıca .svg türünü kullanımını destekleyen web siteleri de bulunmaktadır. Sıkıştırılmış Inkscape svg dosyası .svgz ise .svg dosyasının sıkıştırılmış halidir .Yine Inkscape ile açılabilen bu kayıt türünün öncekine göre farkı boyutunun biraz daha düşük olmasıdır.

En çok kullanılanlardan birisi de .pdf kayıt biçimidir. Bu daha çok e-dergi tasarımlarında kullanılmaktadır. Bu şekilde yapılan bir kayıttan sonra pdf dosyasında da çizimimiz vektörel özelliğini korur yani yakınlaştırma işleminden sonra görüntüde hiçbir bozulma olmaz.

Normal bildiğimiz .zip şelinde de sıkıştırılmış dosya olarak ta kayıt edebiliriz. Arşiv dosyasının içerisinde yine .svg dosyamız bulunmaktadır.

Bir başka açık kaynak kodlu program olan Gimp için de kayıt türü mevcuttur. Diğer programlar için de .plt , .xaml ve daha fazlası kayıt türü olarak mevcuttur.

Şimdi gelelim benimde yaptığım hatalardan olan ve genel bir hata olduğunu düşündüğüm .png olarak kayıt etme işlemine. Yukarıda kayıt türlerinden en sık kullanılanları inceledik ama .png kayıt türünü atladık. Çünkü normal çizim işleminden sonra kayıt ederken Cairo Png (.png) seçeneği ile kayıt etmeye çalıştığımızda istediğimiz sonucu elde edemeyeceğiz. İşte hata tam olarak bu. Biz çizimlerimizi .png olarak kayıt etmek istediğimizde üstteki menüden Dosya à Dışa Aktar veya Shift + Ctrl + E kısayolunu kullanmalıyız.Gelen pencerede ayarlar hazırlanmış durumda , ancak isterseniz ayarları dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ayrıca unutmamak gerekir ki çizimi .png olarak kayıt ettiğimiz dosyalar yakınlaştırma sonrasında bozulmaya maruz kalacaktır.


Kaynak:http://fullcirclemagazine.org/


0 yorum:

Yorum Gönder