13 Ağustos 2013 Salı

Php 1 -- Giriş


Günümüzde açık kaynak kodlu olması ve mysql , javascript ve css ile birlikte kullanılabildiği için dinamik web tasarımlarında oldukça sık kullanılır. Daha önce Html öğrenmiş ya da bilgisi olanlar için Php sekil yönüyle benzerdir. Bilgisayar dillerinden ise C , C++ gibi dilleri bilen birisi için öğrenmesi oldukça kolaydır.

Temel bir php kodu <?php etiketi ile baslar ?> ile de biter. Klasik Hello World! ile php kodumuzun nasıl bir yapıya sahip olduğunu görelim;

<html>
    <head>
    <title></title>
</head>
<body>
    <?php
    echo "Hello World";
    ?>
</body>
</html>

Php Html içerisine gömülü bir dildir.Html de olduğu gibi notepad ile kodumuzu yazıp .php uzantısı ile kodumuzu kaydettiğimizde çalışacaktır , ancak direk çift tıklayıp bu kodu tarayıcımız ile çalıştırmamız mümkün olmayacaktır. Bunun için öncelikle server kurulumunu yapmalıyız. Bu işlemi daha önceki bir yazımda yapmıştım , dileyenler aşağıdaki linkten erişebilirler.


Şimdi server kurulumu tamam ve çalışır halde olduğunu kabul ediyorum. Php için notepad ile yazdığımızda işimizi göreceğini söyledik ancak derleyici kullanmak bizim işimizi daha da kolaylaştıracaktır. Php için bir çok derleyici mevcut ama ben eskiden gelen bir alışkanlık olduğundan Php içinde NetBeans derleyicisini kullanıyorum. Sizlere de tavsiye ederim. Netbeans kodları tamamladığı için oldukça kullanışlıdır.

Yukarıdaki kodu çalıştırmak için derleyicimi açıyorum ve yeni bir Php Application projesi oluşturuyorum. Benim kullandığım server Wamp Server olduğu için oluşturduğum php dosyalarını wamp klasörü içerisindeki www klasörünün içine kaydetmeliyim. Genelde diğer server larda htdocs  klasörü içerisine kayıt edilir. Bu farkı derleyicinin ayarlanması ve php dosyamızın tarayıcımızda düzgün bir şekilde çalışması için belirtiyorum. Aşağıdaki resimde yeni proje oluştururken bahsettiğim klasöre dosyanın kayıt edilmesini sağlıyorum.


Kodumuzu yukarıdaki işlemden sonra derliyorum ve sorunsuzca çalıştığını görebilirsiniz.


Bu kodda ayrıca ilk komutumuz olan “echo” yu da kullanmış olduk. Bu ekrana yazdırmak için kullanılan komuttur. Bu komuttan daha ziyade aynı işi yapan “print” komutu kullanılır.


Hello World de yazdırdığımıza göre ilk yazımızı burada noktalayabiliriz. Diğer yazımızda kaldığımız yerden devam ederiz.  

0 yorum:

Yorum Gönder