14 Ağustos 2013 Çarşamba

Inkscape Ders 3

                Bu yazımızda biraz renk ayarlarına bakalım. Öncelikle çizdiğimiz şeklin rengini ekranın sol alt tarafındaki doldur-çizgi üzerine çift tıklayarak Doldur ve Vur(Fill and Stroke) penceremizi açabiliriz.“Ctrl + Shift + F” kısa yolu ile de açabiliriz.


                En üstteki sekmelerden Doldur seklin içini  , Sayfa Genişliği Ayarla çizginin rengini , Vuruş Ayarı ise çizgi ayarlarının yapıldığı yerdir.

                Renk ayarı için temelde RGB (red , green , blue)  kullanılır , ama kolay renk secimi yapılması amacıyla  HSL , CMYK , Tekerlek gibi seçeneklerde kullanıcıya sunulmuş. Ayrıca RGB nin hemen altında “A” seçeneği dikkatimizi çekmiştir. Buradaki “A” (Alpha) matlık ayarıdır.

                Renk sekmelerinin hemen üzerinde ise renk , çizgisel geçiş , dairesel renk geçişi ,örüntü gibi seçenekler ile renk için istediğimiz görünümü elde edebiliriz.

                En altta ise Bulanıklaştır ve Opaklık ayarları bulunuyor. Bu ayarlar ile seçili olan kısmın renginin bulanıklığını ve opaklığını ayarlayabiliriz.

                Matlık ayarının etkisini aşağıdaki örnekte görebilirsiniz. Bu örnekte yeşil olan şeklin matlık ayarı ile oynuyorum.                Vuruş Ayarları sekmesine geliyorum. Buradaki özellikleri değiştirerek ilginç şekiller elde edebiliriz. Yükseklik ile şeklin dışındaki çizginin genişliğini değiştiriyoruz. Birleştir ile çizginin köşelerinin nasıl sonlanacağını (oval , köşeli vb.) ayarlayabiliriz. Dashes yazan kısım ile çizgiyi düz , kesikli , noktalı , ... gibi değişik şekillerde ayarlayabiliriz. Dashes in hemen üstündeki Kapak ise bu noktalı , kesikli vb. çizgi türlerinin şeklinin belirlenmesini sağlar.


                Alttaki Başlangıç , Orta , Bitiş İşaretleyici ile çizginin başlangıç ve bitiş noktalarına değişik şekiller yerleştirebiliriz.

            Yukarıdaki çizgi ayarlarını değiştirerek çeşitli şekiller elde edebiliriz.Benim elde ettiğim bazı şekiller;
                Bu yazıyı da burada noktalayalım. Sonraki yazıda kaldığımız yerden devam ederiz.


Not// Yazılarımda kullandığım kaynak Full Circle Magazine dergisidir. Bu kaynakta daha detaylı anlatım bulunmaktadır. Dili İngilizcedir. Göz atmak isteyenler için linki aşağıda paylaşıyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder