12 Ağustos 2013 Pazartesi

Inkscape Ders 2


         Kaldığımız yerden devam edelim. Şimdi dikdörtgen ve kare aracına göz atalım. Bunun için aşağıdaki gibi olan simgesine tıklayarak arazimizi seçelim.(f4 kısayolunu da kullanabiliriz)


         Bir önceki yazımızda yaptığımız şeyler ve kurallar burada da geçerlidir. Çizdiğimiz şekil üzerine tıkladığımızda iki kare bir oval çıkıyordu. İşte kare veya dikdörtgenin farkı burada , oval den tutup sürüklediğimiz de çizdiğimiz kare veya dikdörtgenin köşeleri ovalleşiyor.         Eğer şeklimiz başta bir kareyse ve bu ovali sonuna kadar (en çok orta kısma gelecektir) çekersek yine bir daire elde etmiş oluyoruz.         Yine kusursuz bir dörtgen çizmek için çizim yaparken “Ctrl” ye basili tutabiliriz. Bu sayede 1:1 , 1:2 , 2:1 , 3:1 ,... oranlarında düzgün bir sekil elde edebiliriz.
         Renk değiştirme işlemini de sol alt köşeden yine çift tıklayarak yapabiliriz.
        
         Şimdi de yıldız ve poligon aracımıza bakalım. Bu aracımız ile çokgenler ve yıldızlar oluşturabiliriz. Bunun için önce aracımızı seçip sonra yukarıdaki bölmeden çizmek istediğimiz neyse onu seçelim         Ben yıldızı seçerek devam ediyorum. Sonra şeklimi çiziyorum. Çizimi daha eğlenceli hale getirmek için yukarıdaki ayarları değiştirebiliriz. Eğer yıldızıma yeni köşe eklemek istiyorsam yukarıdaki bölmeden aşağıda resmi olan  ayar bölmesini değiştirerek köşe sayısını ayarlayabiliriz.


         
         Şeklimizin seçili olduğuna dikkat edelim. Sonrasında şeklimize bu ayarlardan kenar/köşe ekleyebiliriz. Diğer ayarları kullanarak şeklinizin nasıl değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. Üstteki resimde görünen en son ögeye tıklarsanız yaptığınız ayarları sıfırlayacaktır.

         Burada ikinci yazımı noktalıyorum. Diğer yazıda kaldığımız yerden devam ederiz. Şimdi bu son bahsettiğim ayarları kullanarak çizdiğim şekilleri aşağıda görebilirsiniz.


0 yorum:

Yorum Gönder