11 Ağustos 2013 Pazar

Inkscape Ders 1

Inkscape 1

         Programı çalıştırdığımızda aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılayacaktır         Ortada çalışmamızı yapacağımız alan , üstte ve sağda ayarlamamlar için çeşitli butonlar , aşağıda katman ve renk ayarları solda ise çizim araçlarımız bulunuyor.

         Çalışma alanımız için kısa yollara göz atacak olursak eğer artı(+) ve eksi(-) tuşları ile çalışma alanımızı yaklaştırıp uzaklaştırabiliriz. “Ctrl + Yön tuşları” ile çalışma alanımızı sağ – sol , aşağı - yukarı şeklinde kaydırabiliriz. “Shift + Yön tuşları” ile seçili olan şeklimizi sağa sola aşağı ve yukarı kaydırabiliriz.

         Öncelikle bir elips çizerek başlayalım. Bunun için aşağıdaki elips aracımızı seçelim ve aşağıdaki gibi rastgele bir elips oluşturalım.


         Elipsi oluşturduktan sonra gözüken iki tane kare ve bir tane yuvarlak dikkatimizi çekmiştir. Kareler ile oluşturduğumuz elipsin en boy ayarını yapabiliriz. Yuvarlak kısımdan tutup biraz yukarı kaldıralım , görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.

         Şimdi inkscape in üst kısmına bakalım aşağıdaki gibi bir görüntünün açıldığını fark edebilirisiniz. Bu bizim şeklimizin yuvarlaklar arasının kesileceğini yanındaki ise yarıçaptan iki yuvarlağa olan kısmın çıkarılmasını sağlar.


         Elipsi çizdik şimdi de rengini ayarlayalım. Bunun için de sol aşağıdaki renklerin üzerine gelip çift tıklayalım. Açılan pencereden gerekli renk ve çizgi rengini ayarlayabiliriz.
         Bundan sonra soldan seçim aracımızı  seçelim ve çizdiğimiz şeklin üzerine tıklayalım bu şekilde çıkan ok işaretleri ile şeklimizin boyutunu ayarlayabiliriz. Eğer şeklin üzerinde ikinci kez tıklarsak bu sefer de ok işaretlerinin yönü değişecektir. Bu sefer de şeklimizi istediğimiz yöne döndürebiliriz. 
         Başta elips olmak üzere sonrasında elips üzerinde biraz oynama yaparak rastgele bir şekil çizmiş olduk. Eğer biz kusursuz şekilde bir çember ya da daire oluşturmak istiyorsak bunun için yapmamız gereken yine çember/elips aracımızı seçmek(klavyeden “e” veya “f5” ile de seçebiliriz!) sonrasında ise “ctrl” ye basili tutarak çemberimizi çizmeliyiz.

         Burada ilk yazımı noktalıyorum. Bundan sonraki yazımda kaldığım yerden devam edicem. Şimdi yaptığım projeyi kaydedip kapatıyorum. Bunun için kaydet , farklı kaydet , içe ve dışa aktar gibi seçeneklerim mevcut. Buradan kayıt ederken dosya türünü de değişik sekilerde ayarlayabiliriz , ama projemiz yarım kalmışsa ve daha sonra çalışmamıza devam etmek istiyorsak kaydederken  “.svg” türünde kaydetmemiz uygun olacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder