24 Ağustos 2013 Cumartesi

Inkscape Ders 5

Inkscape i biraz da olsa öğrendik diyebiliriz. Artık kendimizce şekiller oluşturabiliyoruz ancak çoğu zaman çizimlerimizde oluşturduğumuz şekillerin altta veya üstte olması gerekecektir. Dilerseniz bu yazımızda da şekillerimizi nasıl alt veya üst konuma getirebiliriz ve bu şekilleri nasıl birleştiririz  bunun üzerinde duralım.

Bunu bir şapka örneği ile yapalım. Öncelikle daire/oval aracımla bir küçük bir de büyük elips çiziyorum. Şapkanın orta kısmı için aşağıda resmi bulunan çizgi aracımla bir dörtgen çiziyorum. Çizdiğim şekiller tam olarak aşağıdaki gibidir.

Çizgi aracımla çizdiğim dörtgeni ikinci sıradaki düğüm aracımla köşelerindeki noktalardan tutarak düzgün bir dörtgen haline getiriyorum. Yine aynı aracımı kullanarak bu dörtgenin alt kısmını tutup aşağı doğru sürüklüyorum ve oval bir görüntü elde ediyorum.

Şimdi üzerindeki elipsi dörtgenin üzerine yerleştirmeliyiz. Ama elipsi dörtgenin üzerine getirdiğimde elipsin bir kısmı dörtgenin arkasında kaldı , oysa benim istediğim elipsin tamamının dörtgenin üzerinde gözükmesiydi.
Yukarıda bahsettiğim gibi bir durumla karşılaşırsam yani çizdiğim iki şeklin hangisinin üstte veya altta olmasını istiyorsam bunu aşağıdaki resmini paylaştığım butonlar ile yapıyorum. Tabi ki bu işlemi şeklim seçim aracım ile seçili iken yapabiliyorum.

Şimdi de alttaki büyük elipsimi yukarıdaki butonlardan en aşağı(en soldaki) olanını seçiyorum. Böylece istediğim görüntüyü elde edebiliyorum. Küçük değişikliklerle basit bir şapka yapmış olduk.

Yaptığımız bu şapka örneği üzerinden birbirinden bağımsız şekilleri öncelikle birlikte seçiyoruz. Bu işi yaparken Shift e basılı tutarak birleştirmek istediğimiz şekillere tıklıyoruz , sonra yukarıdaki seçeneklerden Yol u seçiyoruz. İşte burada birleştirme seçenekleri mevcut.


Ayrıca çizdiğimiz şekle filtre ekleyerek daha ilginç görüntüler elde edebiliriz.
 


0 yorum:

Yorum Gönder