21 Ağustos 2013 Çarşamba

Inkscape Ders 4

İlk olarak Gradient aracımız ile renk geçişlerimizi nasıl oluşturacağımıza bakalım. Bunun için öncelikle kare/dörtgen aracım ile bir dörtgen çiziyorum. Çizdiğim şeklin rengini değiştirmek için sol alt köşedeki doldur yazısına çift tıklıyorum ve doldur çiz penceremi açıyorum , ardından “Dairesel Renk Geçişini” seçiyorum.                Bu şekli elde ettikten hemen sonra aşağıdaki şekli bulunan gradient aracımı seçiyorum.

                Şimdi renk geçişi ile çok güzel şekiller elde edebilirim. Aşağıdaki şeklimde merkezden çıkan iki çizgiden herhangi birisinin üzerine gelip çift tıklıyorum ve bir alttaki resimdeki gibi iki yeni kare daha ekleniyor. Bu kareleri tutup sürüklediğim zaman Doldur ve Çiz penceremde renk ayarı seçili hale geliyor. Buradan istediğimiz rengi seçip ilginç şekiller elde edebiliriz.

                Yukarıdaki resimleri belirttiğim şekilde kareler ekledim ve renkleri değiştirerek aşağıdaki son resmimi elde ettim.

                Şimdi de diğer bir çizim aracımız olan çizgi aracımıza göz atalım. Simgesi aşağıdaki gibi olan çizgi aracımızı seçelim. Seçim için klavyeden “b” kısa yolunu da kullanabiliriz.
                Çizim için ekrana tıkladığımızda düz bir çizgi çizdiğini görebiliriz. Çizimi sonlandırmak için çift tıklamalıyız. Başladığımız noktada sonlandırmak istiyorsak başlangıçta gözüken kareye tıklamalıyız.
                Bu çizdiğimiz şekil çok düzgün oldu ama biz şeklimizde bazı yerlere eğim vermek istiyoruz.Bu iş için ikinci sıradaki yol aracımızı seçelim.(Yukarıdaki) Seçtiğimizde karelerden sürükleyerek şeklin yerini değiştirebiliriz , eğim vermek içinse düz çizgilerin üzerine gelip sürüklememiz yeterli olacaktır.


                

               Ayrıca daha hassas ayarlamalar için aşağıdaki resmi bulunan butonlara basarak daha çok düğüm ekleyebilir ve ya silebiliriz.(Düğümleri kullanarak yolu düzenle , 2. Sıradaki seçim aracı seçili iken).Nokta ekleyebilmek veya silebilmek için çizgimize tıklayarak noktanın ekleneceği yeri belirtmemiz gerekir.Aşağıdaki butonlar ekranın sol üst köşesinde bulunmaktadır.


         
     


              Bugün ki öğrendiklerimle aşağıdaki gibi bir kelebek elde edebildim!

  

0 yorum:

Yorum Gönder