21 Temmuz 2013 Pazar

Android 6 (Arka Plan Resmini ve Rengini Değiştirme)Arka Plan Resmi Değiştirmek


                Projemde ekranın arka planına resim eklemek için öncelikle projemin olduğu klasörü açıyorum. Ubuntu için home—workspace içerisinde , Windows için de belgeler—workspace veya belgelerin bir üst klasöründe olmalı. Projemizin bulunduğu klasörü açtıktan sonra içerisinde bulunan res klasörünü de açalım. Burada “drawable-...” şeklinde klasörler var. Bu klasörlerin hepsi projemizde kullanacağımız resimleri tutmak içindir. Birden fazla olmasının sebebi boyutlara göre ayrılmalarıdır. Drawable-hdpi  en küçük çözünürlükteki resimlerimizi ,  drawable-xxhdpi en büyük çözünürlükteki resimlerimizi koymamız içindir.

                Ben resmimi drawable-hdpi nin içerisine atıyorum. Sonra derleyicime tekrar dönüyorum ve soldaki res klasörü altında resmi attığım klasöre bakıyorum ama herhangi bir değişiklik yok.Biz resmi proje açıkken aktardığımız için haliyle derleyici resmi görmedi. Resmi görmesi için yukarıdaki sekmelerden Project --> Clean i seçiyorum ve OK dedikten sonra resmin aktardığımız klasörün içerisinde olduğunu görebiliriz.
               
                Buraya kadar sorun yoksa bundan sonrası çok basit. Gözüken bos ekranın üzerine tıklıyorum ve sağ yandaki properties penceresinden Background yazısının yanındaki üç noktaya tıklıyorum.
                


                Açılan pencereden Drawable i genişletip resmimizi seçiyoruz ve OK ile resmi eklemiş oluyoruz. Ekleme işleminden sonra ekrana resim eklenmemiş ise ya emulatörünüzün çözünürlüğü ile eklediğiniz resmin çözünürlüğü uyuşmuyor ya da eklediğiniz klasör hatalı demektir. Bu arada benim eklediğim resmin boyutu 480 – 640 .Ekleyeceğimiz resimleri telefon boyutuna göre düzenlemek daha iyi sonuç almamızı sağlayacaktır.
Arka Plan Rengini Değiştirme
                Arka plan rengini değiştirmek için res-->values-->styles.xml  i açıyorum. Açılan pencerede Add ardından Color u seçiyorum.
                              Ok dedikten sonra  sağda Name ve Values  adında iki boş alan var. Bunlardan ilkine oluşturulduğumuz renge ulaşabileceğimiz bir isim veriyorum. İkincisine de renk değerimizi giriyoruz. Renk değerimiz için önce başına  “#”yazıyoruz. Sonrası için farklı seçeneklerimiz var bunlar aşağıdaki gibi ;

#ARGB
#RGB
#RRGGBB
#AARRGGBB

                Buradaki A aplha , R red , G green , B blue. Bu farklı kullanım şekillerinin amacının daha hassas renk ayarını sağlayabilmek olduğunu düşünüyorum.

                Değerlere 0-9 arası ve 10 a karşılık A , 11 e B , 12 ye C ,13 e D , 14 e E , 15 e F değerlerini karşılık olarak kullanabiliriz. Bu kodlama 16 lık sayı tabanına göre ayarlanmıştır.

                İstediğimiz değerleri buraya yazarak kaydettikten sonra activity_main.xml e geliyorum ve ekrana tıklıyorum. Properties penceresinden Background u seçiyorum. Açılan pencereden Color u genişletip oluşturduğum rengi tıklayıp OK diyorum ve işlemim tamamdır.

                Ben deneme amaçlı  #DDAACCBB seklinde bir değer yazdım sonuçta karsıma çıkan renk aşağıdaki gibi oldu ;0 yorum:

Yorum Gönder