18 Temmuz 2013 Perşembe

Android 4.2 (Basit Bir Uygulama)               (Önceki yazının devamı)
               Basit bir uygulama ile kaldığımız yerden devam edelim. Bu uygulamada eklediğimiz butonun ismini değiştirilelim ve bu butona bastığımızda textView kısmında yazan “hello word” yazısını değiştirelim.Ayrı bir buton ile textview in içerisindeki yazıyı boş hale getirelim.

              Öncelikle butona bir “id” eklemeliyiz çünkü Java kısmını düzenlerken xml kısmına eklediğimiz textview ve butona “id” bilgisinden erişebiliyoruz. Butonun xml koduna aşağıdaki gibi id kısmını ekliyorum.

android:id="@+id/buton1"

         Yukarıdaki kodu ekledikten sonra “src-->com.example..-->MainActivity.java” yolu ile java kodumu açıyorum. Burada öncelikle butona event ekleyeceğimiz için OnClickListener i implements ile ekliyorum.

public class MainActivity extends Activity implements OnClickListener

         MainActivity nin altı çizili hale geldi çünkü OnClickListener in Override metotlarını eklemedik. Bunun için MainActivity nin üzerine mouse ile geliyorum ve çıkan seçeneklerden “Add Unimplemented Methods” seçeneğini seçiyorum. Hemen alt tarafa “onClick(View v)” metodunun eklendiğini görebiliriz. Bu metodu aşağıdaki gibi kendimizde yazarak ekleyebiliriz.

@Override
            public void onClick(View v) {
                       
            }

         Simdi sıra xml kısmında ekli olan textview ve butonu java ya tanıtmaya geldi. Bunun için “onCreate(Bundle ...)” metodunun içerisine aşağıdaki kodları ekliyorum.

        Button buton = (Button) findViewById(R.id.buton1);
        final TextView text =(TextView) findViewById(R.id.textView1);
        buton.setOnClickListener(new OnClickListener() {
                                  
                                   @Override
                                   public void onClick(View arg0) {

                                   }
                        });

                Birinci satırda butonu tanıttık. Bu işlemi yaparken findViewById() metodunu kullandık. Metodun içerisine” R.id.buton1” şeklinde yazarak butona eriştik. “R.id” yazıp sonra nokta koyduğumuzda bizim id si bulunan componentlerimiz  listeleniyor ,  buradan hangisini kullanacaksak seçiyoruz. Ayrıca bir component tanımlıyorsak eşitliğin sağ tarafındaki gibi parantez içerisinde o component in türünü belirtmeliyiz.

                İkinci satırda textview i tanımladık. Burada başındaki final dikkatinizi çekmiştir. Bunu onClick() metodunda sorunsuzca kullanabilmek için yapıyoruz.

                Üçüncü satırda butona listener ekliyoruz. Butona basıldığında viewtext deki yazının değişmesini istiyorum. Bunun için onClick( ) metodunun içerisine aşağıdaki kodu ekliyorum.

text.setText("oguvenir.blogspot.com");

         Bu şekilde ilk uygulamamız hazır hale geldi. Ben birde buton ekliyorum ve butonu viewtext deki yazıyı temizlemesi için kullanıyorum. Önceki buton eklerken yaptığım işlemlerin aynısını yapıyorum. Butonumun ismi “Temizle” ve basıldığında viewtext in yazısını boş hale getiriyor.

İndirmek isteyenler için projeyi diskten paylaşıyorum 


Ekran Görüntüleri
0 yorum:

Yorum Gönder