15 Temmuz 2013 Pazartesi

Android 4.1 (Layout & String Ekleme)         Yeni bir Android Projesi oluşturuyorum. Projeyi oluştururken “Blank Activty” seçerek devam ettim , onun haricinde ayarlarda bir değişiklik yapmadım. Açılan ekranda TextView içerisine yazılmış  “Hello Word” bulunuyor.Burada dikkat edersek açılan ekran “res-->layout-->activity_main.xml” dosyasıdır. Görsel kısmı buradaki activty_main.xml de tasarlıyoruz.

                Şimdi açılan ekranın hemen alt kısmına baktığımızda “Graphical Layout” ve “activty_main.xml” bulunduğunu ve “Graphical Layout” kısmının seçili olduğunu görüyoruz. Burası seçili iken component eklemek oldukça kolaydır. “Palette” kısmından sürükle bırak ile bu işi yapabiliriz. “activty_main.xml” kısmında ise bu işi kodlarla yapabiliriz. “activty_main.xml” i seçelim. Karşımıza aşağıdaki gibi kodlar gelecektir.

<RelativeLayout xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android"
    xmlns:tools="http://schemas.android.com/tools"
    android:layout_width="match_parent"
    android:layout_height="match_parent"
    android:paddingBottom="@dimen/activity_vertical_margin"
    android:paddingLeft="@dimen/activity_horizontal_margin"
    android:paddingRight="@dimen/activity_horizontal_margin"
    android:paddingTop="@dimen/activity_vertical_margin"
    tools:context=".MainActivity" >

    <TextView
        android:layout_width="wrap_content"
        android:layout_height="wrap_content"
        android:text="@string/hello_world" />

</RelativeLayout>


         Bu kodlar biraz karışık gelebilir ancak kullanımı oldukça basittir. Örneğin bir öge eklemek istediğimizde başına “ < ” yazalım. Sonra “Ctrl + Space” tuşlarına birlikte bastığımızda ekleyebileceğimiz bütün ögeler listelenecektir. Bu kod için en baştan inceleyecek olursak eğer Layout için RelativeLayout seçili halde bulunmaktadır. Layoutlar eklediğimiz nesnelerin ekrandaki pozisyonunun ayarlanmasında kullanılır. Android de kullanılan layoutlar aşağıdaki gibidir;

  • FrameLayout : Soldan başlayarak hizalı bir şekilde sıralar.
  • LinearLayout : Tek satir veya tek sütun halinde sıralama yapar.En sık kullanılan Layout lardandır.
  • RelativeLayout : En çok kullanılan Layout tur. Eklediğimiz ögeleri kendi içlerinde ilişkili olarak sıralayabilmemize olanak sağlar. 
  • TableLayout : Satır ve sütunları bulunur ,  Html tablosuna benzer bir yapıya sahiptir.

                RelativeLayout ile TextView arasındaki kısma program kendisi hazır ayarları eklemiş. Bu kısmı şu anda dikkate almaya gerek yok. Şimdi bizde deneme amaçlı TextView in hemen altına bir buton ekleyelim. Bunun için aşağıdaki kodları yazıyorum ;

<Button
        android:layout_width="fill_parent"
        android:layout_height="wrap_content"
        android:text="@string/deneme"/>


         Burada  genişlik ve yükseklik için “fill_parent” ve “wrap_content” kullandık. Bunların haricinde “match_parent” kullanımıda mevcut. Ben eklediğim butonun o satırı tamamen kaplaması için “fill_parent” , yüksekliğinin de düzgün olması için “wrap_content” kullandım. Sonra text kısmına “@string/deneme” yazdım. Bunun anlamı “string.xml” e git , deneme ismi ile oluşturulmuş string ifadenin içerisinde yazanı buraya aktar. Ancak biz deneme adında bir string ifade tanımlamadığımız için hemen yan tarafta uyarı belirdi. Bizim “deneme” isimli string ifadeyi tanımlamamız gerekiyor. Bunun için “values --> string.xml” i açıyorum. Add butonuna basıyorum ve String i seçiyorum. Ok tuşuna bastıktan sonra String seçili iken yandaki Name kısmına deneme , Value kısmına da yazmasını istediğim cümle ya da kelimeyi yazıyorum. Ben buton eklediğim için Value kısmına Buton yazıyorum. Kaydettikten sonra activity_main.xml e tekrar dönüyorum. Butonda yazdığımız string ifade gelmiş durumda. String ifadeleri Android e bu şekilde ekliyoruz.                Eklediğim butonun konumunu biraz mouse ile tutup aşağı sürüklüyorum.

            
              Uygulamanın devamı bir sonraki yazıda!

0 yorum:

Yorum Gönder