10 Temmuz 2013 Çarşamba

Android 2(Android Virtual Device) 

                 Blank activty seçip yeni proje başlattığımızda bizim için “Hello World!” uygulamasını hazırlamışlar. Bizde hemen çalıştırıp uygulamamızın  nasıl gözüktüğüne bir bakalım. Önce yan taraftaki “src” klasörünü genişletelim. Alt klasördeki com.example.... da genişletelim. Burada bizim “MainActivity.java” dosyamız bulunuyor. Çift tıklayıp kodu açıyoruz. Kodun içerisinde  MainActivity isimli sınıfımıza Activity import edilmiş ve Override metotlarından onCreate( ) ve  onCreateOptionsMenu( ) eklenmiş.                MainActıvity.java kodu açılı iken  “Run as..” diyerek ,  Android Projecti seçili halde başlatıyoruz ve bize  bir uyarı veriyor.
                Bu uyarıda bize Android Virtual Device(Android sanal aygıt) bulunamadığını ve yeni bir tane oluşturmak isteyip istemediğimizi soruyor. Evet diyerek yeni bir tane oluşturabiliriz ama ben hayır seçeneği ile “run”  işlemini durduruyorum. Amacım bu işi üstteki sekmelerden nasıl yapıldığını öğrenmek.

                Simdi Window sekmesinin ardından Android Virtual Device Maneger a tıklıyorum. Aşağıdaki gibi bir pencere karşıma çıkıyor.
                Buradan “Device Definitions” kısmına geçtiğimde önceden tanımlı aygıtları görüyorum. Buradan kullanmak istediğim varsa eğer üzerine tıklayıp sonra yandaki Create AVD butonuna tıklıyorum ve gerekli ayarlamaları yaparak işlemimi tamamlıyorum.
                Tekrar Android Virtual Devices sekmesine dönüyorum. Burada sıfırdan bir aygıt tanımlayabiliriz. Bunun için New butonuna tıklıyorum ve Avd name için istediğim ismi , Device için istediğim aygıtı , kullanmak istiyorsam Front Camera yı bilgisayar kamerasını kullanmak üzere ayarlıyorum. Eğer yapacağımız projenin belirli bir RAM ve SD kart ihtiyacı olacaksa burada gerekli ayarlamaları ona göre  yapıyorum ve OK diyorum. Sanal aygıtımız hazır hale geldi.Sonradan değişiklik yapmak istersek yine bu kısma gelip “Edit” diyerek düzenleme yapabiliriz. Şimdi Run As.. diyerek projemi çalıştırıyorum.0 yorum:

Yorum Gönder