18 Haziran 2013 Salı

MySQL 2(Temel Komutlar)Önceki yazımızda mysql kurulumu yapmıştık.Şimdi ise basit komut ve kurallara gözatabiliriz.


            Öncelikle komut yazarken büyük küçük harf pek fark etmeyecektir.Konsol büyükte yazsanız küçükte yazsanız doğru komutlar verdiğiniz sürece komutları algılayacaktır.Bunun haricinde komutu sonlandırmak için “ ; ” kullanmalıyız.Komuta devam edeceksek “Enter” a basarak alt satıra geçebiliriz.

-->” şeklindeki işaret bize komut yazma işinin devam ettiğini belirtir.


Şimdi konsolu açıp  “SHOW DATABASES;” komutunu verelim.Bu komut ile sistemimizdeki kayıtlı veritabanlarını listeleyecektir.
                Bunlar önceden kendi içerisinde oluşturulmuş olan veritabanlarıdır.Bizde kendi veritabanımızı oluşturmak icin “CREATE” komutunu kullanıyoruz.Bu komut veritabanı ve tablo oluşturmak için kullanılır.”CREATE DATABASE Deneme;” komutunu ve ardından “SHOW DATABASES;” komutunu veriyoruz.
             İlk komutumuzdan sonra “Query OK,…” şeklinde veritabanımızın oluşturulduğunu belirten bir satır ekrana geldi.İkinci komuttan sonra ise ekrana gelen listede “deneme” ismini görebilirsiniz.

             
            Eklediğimiz veri tabanını silmek için ise “DROP” komutunu kullanıyoruz.Bu komut ile veritabani veya tablo silebiliriz.”drop deneme;” ve ardından “show databases;” komutlarını verdiğimizde veritabanının silinmiş oldugunu görebiliriz.
           Şimdi “HELP” komutuna bakalim.Kullanimi oldukça basittir.”Help” komutunu tek başına verirsek genel komutlar hakkinda bilgi ve kısayolları verir.Yanına ilgili kelimeler ekleyerek daha detaylı yardım görüntüleyebiliriz.Örneğin “help table;” komutunu verelim.Sonuc asagidaki gibi olacaktir:
0 yorum:

Yorum Gönder