13 Haziran 2013 Perşembe

MySQL 1Veri tabanı çok büyük verilerin tablolar halinde ve belirli bir ilişki dahilinde tutulduğu veri kümeleri olarak tanımlayabiliriz.Anlaşilmasi açısından bir örnek verecek olursak 3 tablomuz olsun ve 1. Tablo fakülte , 2.Tablo ögrenci , 3.Tablo ders olsun.Bu tablolar icinde de 1.000 tane ögrencinin bilgileri bulunsun.İşte biz bu veri kümelerinde istediğimiz sorguyu veri tabani yönetim sistemleri ile kolayca yapabiliriz.Bu tarz işlemlerde SQL i kullaniriz.Mesela mühendislik fakültesinde okuyan Ömer isimli ve Mat. 2 dersini alan kaç ögrenci olduğunu kolay bir şekilde belirleyebiliriz.
Biraz daha güncel bir örnek verecek olursak Google hesabınızı örnek gösterebiliriz.(Google hesabınız olduğunu varsayıyorum!)Hesap bilgileriniz bir veri tabanında saklanmaktadır.Giriş yapmak istediğinizde sizin şifre ve mail adresinizi kendi veri tabanında sorgular ve eşleşme sağlanırsa hesabınızı açar.Maillerinize bakmak istediğinizde ise veri tabanındaki size ait olan mailleri ekrana getirir.Genel olarak bu mantıkla çalısır ve google hesabına sahip milyonlarca insan olduğunu duşünürsek SQL in baya iyi iş çıkardığını anlamak zor olmaz.
Şimdi de bilgisayarımıza Mysql kurarak SQL öğrenmeye başlayabiliriz.Bunun icin öncelikle WAMP(Windows Apache Mysql Php) kurulumu yapmalıyız.Bu aslında tek tek yüklenen apache , php , mysql in bir paket haline getirilmiş halidir ve ayrıca görselleştirme ile de kullanımı kolaylaştırmaktadır.
Şimdi size wamp server icin 2 program önerim olacaktır.Bunlardan ilki Wamp Server programı ki yazılarımda bu programı kullanacağım , ikincisi ise Xampp programı ki bu programın ise en büyük avantajı Linux ve Mac içinde sürümleri olmasıdır.

İndirmek için:

http://www.wampserver.com/en/

http://www.apachefriends.org/en/xampp.html
Wamp Server Kurulumu:


Kurulum için sitesinden indirdiğiniz .exe dosyasını çift tıklayıp çalıştırıyoruz.Sonra next next diyerek programı yüklüyoruz ve bir uyarı karşımıza çıkıyor , bu uyarı da benim bilgisayarım için Firefox Web Tarayıcısını default kabul edip etmeyeceğimi soruyor sizde de buna benzer bişey çikarsa evet diyerek devam edebilirsiniz ama hiçbir tarayıcıyı görmemişse ve ya farklı bir tarayıcıda çalışmak istiyorsanız program files tan tarayıcınızı seçip devam edebilirsiniz sonrasında ise hiçbir değişiklik yapmadan next diyerek kurulumu tamamlıyoruz.Çalıştırdıgımızda ise asağıdaki gibi bir görüntü olacaktır.Buradan ikonun üzerine gelip sağ tıklayarak dili değiştirebilirsiniz.
  Mysql kısmından Mysql Konsol a tıklayıp konsolu çalıştırıyoruz ve bizden şifre istiyor ama biz şifre koymadığımız için “enter” a basıp devam ediyoruz  , görüntü asağidaki gibi ise mysql için hazırız demektir.Xampp Kurulumu(Windows):

Sitesinden indirdiğimiz arşiv dosyasını “C” nin içine açıyoruz.Sonra klasörün içerisine girerek xampp control ‘ ü çift tıklayıp açıyoruz.”Service”  yazan yerlerde çarpı işareti varsa üzerlerine gelip tıklamalıyız ki bu sayede bilgisayardaki eksik programları kursun.Daha sonra ise önce “Apache” yi sonrada  “Mysql” i start a basarak başlatıyoruz.Başlatma işleminden sonra ”C—xampp—mysql—bın—mysql.exe” ye çift tıklatıyoruz ve hazır hale getiriyoruz.


Xampp Kurulumu(Ubuntu):


Sitesinden intirdiğiniz .tar arşivini terminal aracılığıyla sistem dosyalarının içine açıyoruz bunun için şu komutları vemelyiz:
sudo su    ////Root olmak için


tar xvfz xampp-linux-1.8.1.tar.gz -C /opt   ///Sistem içine kopyalamak için 

Ardından çalıştırmak için :


                /opt/lampp/lampp start  ///Servisleri başlatmak için

                /opt/lampp/lampp stop  ///Servisleri durdurmak için

    /opt/lampp/lampp restart  ///Servisleri yeniden başlatmak için 

          Sonra çalışıp çalışmadığını denemek için web tarayıcınızı açıp adres çubuğuna “localhost” ve ya “127.0.0.1” yazıp kontrol edebilirsiniz.

          Bu server lara alternatif olarak Zend Server da kullanılabilir.Yine Zend Server için de Linux , Mac , Windows sürümleri mevcuttur.


0 yorum:

Yorum Gönder