11 Haziran 2013 Salı

Inkscape


                 Inkscape GNU lisanslı yani açık kaynak kodlu bir vektörel grafik tasarım aracıdır. Adobe Illustrator un Linux karşiliğida denilebilir.Linux sürümleri olduğu gibi Windows ve Mac sürümleride mevcuttur.Ubuntu kullanıcıları için yazılım merkezinden kolaylıkla yüklenebilir. Kurulumda eklentileriyle birlikte yaklaşık  51 mb lık veri indiriliyor ve kurulunca ise 150 mb gibi bir yer kaplıyor. Windows için ise internette arama yaparak programı kolayca indirip kurabilirsiniz. Windows için yaklaşık boyutu 30-35 mb civarındadır.

İndirmek için tıklayın


           Peki ama vektörel grafik ne demektir birazda buna değinelim. Temelde görüntüler bitmap graphics ve vektörel graphics olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu ikisi arasındaki temel fark ise büyütme  karşısında görüntünün bozulup bozulmamasıdır. Bitmap graphics te yakınlaşma oranına bağlı olarak görüntü bozulurken vektörelde görüntü kalitesinden hiçbir şey eksilmemektedir. Bu ise daha çok çevremizde gördüğümüz ama detayına pek dikkat etmediğimiz grafiklerde kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak büyük reklam afisleri , dev posterler , bayraklar ... olabilir.


          Bu program ile serbest çizimleri rahatlıkla yapabilirsiniz, bunun haricinde logo tasarımı , karikatür , anime , dergi tasarımı ...  gibi birçok isi yapabilirsiniz. Ayrıca açık kaynak kodlu olduğu için sürekli geliştirme aşamasındadır ve gün geçtikçe yeni özelliklerle desteklenmektedir.    

         Kayıt olarak kendi svg dosyası haricinde png , ps , pdf , zip ... ve daha birçok kayıt şekli mevcuttur.


Resimler İçin Kullanılan Kaynak:

http://inkscape.org/screenshots/index.php?lang=en

0 yorum:

Yorum Gönder