12 Nisan 2013 Cuma

Pardus 2011 ve Öncesi

PARDUS İŞLETİM SİSTEMİ
KONU ÖZETİ


Pardus işletim sisteminin en önemli özelliği milli işletim sistemimiz olmasıdır.Bir Linux dağıtımıdır.Açık kaynak kodludur.Programlama dili bilen herkesin gelişimine katkıda bulunabileceği bir projedir.
Pardus’daki uygulamaların çoğunluğu GNU (Genel Kamu Lisansı) dahilindedir.Bu lisans türü diğerlerinden farklı olarak uygulamaların kodlarının da kullanıcıya iletilmesini esas alır.Bu sayede herkes o programı geliştirip yeniden lisansını kendi adına alabilir.GNU sayesinde tüm Linux dağıtımları (Ubuntu , Pardus , Debian …) özgürdür.
Ayrıca Pardus , devlet kurum ve kuruluşlarında kullanıldığı zaman çok büyük kazanç sağlamaktadır. “Milli Savunma Bakanlığı'nda sahipli yazılım kullanılmaması sonucu sağlanan tasarruf 2 milyon ABD Doları civarındadır”1 Bu yüzden gün geçtikçe Pardus kullanımı devlet tarafından yaygınlaştırılmaktadır.
Pardus diğer işletim sistemlerinde en çok kullanılan uygulamaların tamamını içermektedir.Örneğin ; Pidgin (Messenger),Mozilla Firefox(web tarayıcı),Libre Office (Ofis uygulamaları),PDF okuyucu vb . uygulamalarının tamamı İSO dosyasının içindedir.5.000 den fazla uygulamasıyla internetten işinize yarayacak her türlü uygulamayı yükleyebilirsiniz.Yine internet üzerinden güncellemeleri yapabilirsiniz.
NOT: 1 - Haber kaynağı http://www.ntvmsnbc.com/id/24956827/

PARDUS

Pardus , TÜBİTAK - BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) bünyesinde yürütülen Linux tabanlı bir işletim sistemi projesidir.
Pardus ismi Anadolu Parsı’nın bilimsel adı Panthera Pardus Tulliana ‘dan gelmektedir.Pardus her yeni çıkan sürümüne farklı bir hayvanın bilimsel ismini vermektedir.Bu isimler Anadolu’da nadir görülen veya soyu tükenmiş hayvanların bilimsel isimleridir.Bu isimlerin verilme amacı ülkemizde yaşamış veya yaşamakta olan nadide hayvanları kullanıcılarına tanıtmaktır.
Bu işletim sistemi GPL Genel Kamu Lisansı(GNU) kapsamında olup özgürce dağıtılabilir yani ücretsizdir.Ayrıca açık kaynak kodludur.Bu sayede bilgisayarımıza yüklediğimiz uygulamaların kodlarını görebilir ve bilgimiz dahilinde geliştiredebiliriz.
2010 yılında yapılan kullanıcı anketleri sonucunda Pardus Linux dağıtımları sırasında 3. olmuştur.Türkiye’de ise şuanda ortalama 200 – 250 bin kişi Pardus işletim sistemini kullanmaktadır.
Pardus'un ilk kurulum gerektiren sürümü, 26 Aralık 2005'te yayımlanmıştır. Pardus, kullanıcılarına İnternet'te gezinme, e-posta okuma, güvenli iletişim sağlama, bilgisayarın çoklu ortam özelliklerini kullanma, müzik dinleme ve film izleme gibi olanakların hepsini sağlar. Pardus Projesi, 2009 yılına kadar BİLGEM'in özkaynakları ile finanse edilmiş ve ilk defa 2009 yılında milli bütçeden 3 yıl süreyle kullanılacak kaynak ayrılmıştır.

TARİHÇESİ

2003 yılının önemli bir bölümünde ulusal bir dağıtımın gerekliliği, dünyada benzer uygulamalar, yazılım endüstrisinin mevcut durumu ve eğilimleri araştırıldı. Ülkenin bilgi teknolojisi alanındaki insan kaynağı, yerel yazılım sanayinin yetenekleri ve rekabet unsurları incelendi. Tüm bulgular ışığında, 2003 yılı Yazı'nda, bir ulusal işletim sistemi dağıtımı oluşturmanın yerinde bir karar olduğu sonucuna varılarak somut düzeyde planlama işine girişildi.
O zamana kadar kullanılan işletim sistemleri araştırıldı ve en iyi ürünün Linux tabanlı olabileceğine karar verildi.
Bu projenin hayata geçirilesi ise 2004 yılında çalışmalara başlanmasıyla olmuştur.2005 yılına gelindiğinde ise artık çalışmalar bitti ve 1 Şubat 2005 tarihinde ilk işletim sistemimiz olan PARDUS 1.0 Çalışan CD (kurulum gerektirmez) web üzerinden yayımlandı.Beklenenden fazla ilgi gören Pardus çalışmalarını hızlandırdı ve aynı yıl 26 Aralık’ta ilk kurulabilir sürümü olan PARDUS 1.0 ‘ı yayımladı.
Pardus , sonraki yıllarda sürekli geliştirilerek yeni sürümleri yayımlandı.Hızla kullanıcı sayısı artan Pardus Linux dağıtımları arasında kayda değer bir yer edindi.

SÜRÜMLERİ

• Pardus 1.0 (2005)
• Pardus 2007
• Pardus 2007.1 Felis Chaus (Sazlık Kedisi)
• Pardus 2007.2 Caracal (Karakulak)
• Pardus 2007.3 Lynx Lynx(Vaşak)
• Pardus 2008
• Pardus 2008.1 Hyaena(Çizgili Sırtlan)
• Pardus 2008.2 Canis aureus (Altın Çakal)
• Pardus 2009
• Pardus 2009.1 Anthropoides Virgo(Telli Turna)
• Pardus 2009.2 Geronticus Eremita(Kelaynak)
• Pardus 2011.1 Dama Dama(Ala Geyik)
• Pardus 2011.2 Cervus Elaphus(Kızıl Geyik)
Yukarıdakiler Pardus ’ un bireysel kullanıcıları için yayımlanmış işletim sistemleridir.Bunu haricinde ;
 Pardus 2007 Kurumsal 1
 Pardus 2011 Kurumsal 2
Şeklinde kurumsal kullanıcıların kullanması için iki işletim sistemi daha yayımlanmıştır.

PARDUS UYGULAMALARI

Çomar : Sistemin düzgün çalışması için gerekli olan donanım , açılış , ağ , kullanıcı , zaman , görüntü gibi ayarların mümkün olduğu kadar otomatik bir biçimde yapılmasını sağlayan yapılandırma yönetim sistemidir.
Pisi : PYTHON dilinde yazılmış bir paket yönetim sistemidir.Bağımlılıkları takip ederek paket inşa etme , kurma , kaldırma , yükseltme ve benzeri işlevleri yerine getirir.Kullanıcılar için bir grafiksel arayüz ve kapsamlı bir komut satırı içerir.
Yalı : Pardus ‘ un bilgisayara kurulmasını sağlayan yükleme aracıdır.
Kaptan : Pardus ‘ un kurulumu sonrasında kullanıcıyı karşılayarak , masaüstünün kolayca kişiselleştirebilmesini sağlayan bir ayar sihirbazıdır.
Paket Yöneticisi : İnternete bağlanarak kullanıcının program yükleyip kaldırmasını veya güncelleştirmesini sağlayan Pisi ‘ nin grafiksel arayüzüdür.
Kullanıcı Yöneticisi : Bilgisayarı kullanacak kullanıcıların tanımlanması ve kulanıcı yetkilerinin tdetaylı bir şekilde ayarlanabilmesini sağlar.
Güvenlik Duvarı Yöneticisi : Bilgisayara gelen ve ya giden bağlantıları engelleme - izin verme , yerel ağdan internet paylaşımını engelleme – izin verme gibi kontrollerin yapılmasını sağlar.
Disk Yöneticisi : Hard Disk ‘ in bölünmesi veya bölümlerin kullanılmadı ile ilgili ayarlamaların yapılmasını sağlar.
Göç Aracı : Bir başka işletim sisteminden Pardus ‘ a geçmek isteyen kullanıcıların mevcut işletim sistemindeki belge ve ayarlarını yedekleyerek kurulum sonrasında Pardus ‘ a aktarılmasını sağlayan uygulamadır.
Servis Yöneticisi : Sistemdeki tüm uygulamaları kolayca bulup çalıştırmayı sağlar.
Zemberek Entegrasyonu : Açık kodlu doğal dil işleme kütüphanesi olan Zemberk yazılımının Pardus için genel yazım denetimi desteği vermesini sağlar. Böylece tüm masaüstünde (örneğin kullanıcı e-posta programını ya da kelime işlemci programını kullanırken, web sayfalarında bir ileti yazarken, vb.) Türkçe yazım denetimi sağlanmaktadır.
Ekran Ayarları : Ekran kartı sürücüsü ve monitör ile ilgili tüm ayarlarının yapılması sağlayan arayüzdür.
Panda : Ekran kartı ayarlarının yapılmasını sağlar . Kullanıcıların NVIDIA ve ATI ekran kartları için açık kaynak kodlu ya da sahipli sürücülerden biri seçerek kullanabilmesini sağlar.
Sistem Bilgileri : Kullanıcı bilgisayarının özelliklerinin kısa bir şekilde gösteren uygulamadır.
Güncelleme Yöneticisi : En son güncellemeleri takip ederek kullanıcıya bildirir.Kullanıcının onayı dahilinde güncellemeleri yükler.
Çomak : Pardus projelerinin KDE bağımsız hale getirilmesini amaçlayan ve sonrasında Pardus’un KDE dışında Gnome , Xfce , Enlightenment , Fluxbox , LXDE masaüstü ortamlarını desteklemesini hedefleyen projedir.
Tasma : Windows'daki Denetim Masası gibi bilgisayarınızı en kolay şekilde yapılandırmanızı sağlar. KDE geliştiricilerinin 4 sürümünde geliştirmiş oldukları yönetim aracının oldukça kullanışlı olmasından dolayı, geliştirici ekip Pardus 2009 ile birlikte bu yazılımın geliştirilmesini durdurmuştur.

SOSYAL ETKİNLİKLER VE KATILIMLAR

Google Summer of Code
Google'ın, yazılım geliştirmeyle uğraşan öğrencilere kod yazmaları için olanak sağlayarak açık kaynak camiasına katkı kazandırmayı amaçladığı Google Summer of Code programına 2008, 2009 ve 2010 yıllarında, üç kere katılmıştır. Pardus, bugüne dek Türkiye'den Google Summer Of Code'a kabul edilen tek projedir.
CeBIT Eurasia Bilişim Fuarı
Bazı dönemlerde Pardus hakkındaki gelişmeleri halka duyurmak ve tasarıya olan ilgiyi artırmak amacıyla, CeBIT Eurasia Bilişim Fuarı'na katılım sağlanmaktadır. 2006, 2008, 2009, 2010 ve 2011 fuarlarında Pardus standı kurulmuştur.
Staj
Her yaz staj konuları ve öğrencilerde aranan nitelikler duyurulur, başvurular sonucunda uygun görülenler Pardus'ta staj şansına sahip olurlar.

PARDUS KULLANAN KURUM VE KURULUŞLAR
KAMU KURULUŞLARI


 ASAL (Askeralma Dairesi Başkanlığı)
 Ankara Emniyet Müdürlüğü
 Antalya İl Sağlık Müdürlüğü
 Bergama Belediyesi
 Ceyhan Belediyesi
 Dalaman İl Tarım Müdürlüğü
 EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu)
 İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi) (kısmen)
 Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 Milli Savunma Bakanlığı
 RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurumu)
 Manisa İl Sağlık Müdürlüğü
 Sivas İl Tarım Müdürlüğü
 Türk Silahlı Kuvvetleri (kısmen)
ÜNİVERSİTELER
 Adıyaman Üniversitesi
 Ankara Üniversitesi
 Batman Üniversitesi
 Çanakkale 18 Mart Üniversitesi
 Mersin Üniversitesi
 Okan Üniversitesi
MÜZELER
 EİE Ankara Enerji Parkı
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI
 Petrol - İş Sendikası
ÖZEL SEKTÖR
 Artistanbul
 Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 Neziroğlu Otomotiv

PARDUS KURULUMU

Pardus sürümlerinin Kurulan ve Çalışan kopyaları ISO kalıbı olarak adlandırılan bir dosya biçiminde dağıtılır. Sisteminize (32/64 bit) ve amacınıza (Kurulan/Çalışan) uygun kalıp dosyasını indirip USB ya da DVD biçiminde kurulum medyası yaratabilirsiniz.
Bilgisayarın Pardus Çalışan ile açılması ya da kurulum yapılabilmesi için, bu medya kullanılarak sistemin açılması (boot) gerekir. Bu işlemle ilgili detaylı bilgiyi bilgisayarınızın/anakartınızın kullanım kılavuzlarında bulabilirsiniz. Yardım almanız gerekirse, topluluk kaynaklarına başvurabilirsiniz.
Pardus kurmak istiyor ama hangi sürümün daha doğru olacağına karar veremiyorsanız, 32bit Pardus 2011.2 Çalışan indirip, USB belleğe kurarak deneyebilirsiniz. En son teknolojiler, netbook’lar dahil tüm bilgisayarlarda çalışır, ev kullanımında daha yeni teknolojiler ve araçlar sunmasıyla Kurumsal üründen daha renklidir. 64bit seçkiler ya da kurumsal ürünlerin hedeflediği kararlılık ve performans masaüstü amaçlı ev kullanıcılarının ilgi alanı dışında kalabilir.
Pardus indirmek için:
http://www.pardus.org.tr/pardus/indir/
Yukarıdaki resim Pardus ’ un son sürümü 2011.2 ’ den alıntıdır.

KAYNAKLAR

http://www.pardus.org.tr
http://pardus-wiki.org/
http://www.ozgurlukicin.org/

0 yorum:

Yorum Gönder